سوالات متداول لیپوماتیک

در این بخش دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی به سوالات شما درخصوص جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن و لاغری موضعی پاسخ داده اند.

I

عمل لیپوماتیک و عمل لیپو ساکشن چیست؟
عمل لیپوماتیک و ،  تکنیک پیشرفته تری از روشهای قدیمیتر لیپوساکشن است.در عمل لیپوساکسن معمولا بروشهای گوناگون،  بافت های چربی تخریب میشد تا بیرون کشیده شود.بعنوان مثال در لیزر لیپولیز بافت چربی با کمک گرما سوزانده میشد و سپس از زیر پوست تخلیه میگشت – بهمین دلیل دیگر از این چربی برای تزریق بدیگر نقاط بدن نمیشد استفاده کرد.
اما در عمل لیپوماتیک بافت های چربی با حرکت نوسانی و فیزیکی کانولا خورد و ریز میشوند و دوباره قابل استفاده هستند.
همچنین در نمونه های جدیدتر دستگاههای لیپوماتیک بکمک امواج اوالراسونیک بافت های چربی بهتر خرد میشوندو پوست و چربی باقی مانده در زیر آن پس از عمل یک دست و هموار خواهد بود.
یکنواختی پوست بعد از جراحی و نبود برآمدگی نتایج عمل لیپوماتیک را نسبت به روشهای قدیمیتر لیپوساکشن بسار رضایت بخش تر خواهد کرد.

چقدر طول میکشدتا نتایج عمل لیپوماتیک را ببینیم؟
اکثر بیماران حدود 90% از انها نتایج نهایی عمل لیپوماتیک روی خود را 3 ماه بعد عمل مشاهده خواهند کرد.( چند هفته بعد عمل هم تورم طبیعی بعد از عمل وجود خواهد داشت

چندمورد از مزایای عمل لیپپوماتیک رابیان کنید؟

میتوان از مزایای عمل لیپوماتیک به این نکات اشاره کرد: که لیفت اندام بدن و شکل دادن به پوست بعد از عمل لیپوماتیک راحت تر خواهد بود….خطر آمبولی چربی در این روش نیز بسیار کم است و تقریبا نزدیک بصفر است….درد و ورم و ترشحات بعد عمل نیز بسیار کاهش می یابد… خستگی و کوفتگی نیز در بیمار نیز بسیار کمتر از روشهایی قدیمی لیپوساکشن است…. دوره نقاهت نیز بسیار کوتاهتر است و بین 3 تا 7 روز طول میکشد.

در هربار عمل لیپوماتیک چقدر چربی میتوان خارج کرد؟
در هر عمل میتوان 5 تا 6 لیتر چربی از بدن خارج کرد. برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند حجم چربی در ناحیه شکم و پهلوهای آنها بسیار زیاد است بهتر است در چند نوبت و به فاصله یک تا 6 هفته این عمل انجام شود ( و در واقع نمیتوان تمام چربی ها را در یک جلسه از بدن خارج کرد)

آیا سبک زندگی قبل و بعد عمل تفاوتی ایجادمیکند؟
در واقع عمل لیپوماتیک بافت های چربی اضافی که با کمک رژیم غذایی و ورزش حذف نشوند و اب کردن انها دشوار باشد بیرون کشیده باشند.

چربی های احشایی چیست؟
در عمل لیپوماتیک تنها میتوان چربی های زیر پوست را بیرون کشید با این حال هنوز چربی های احشایی سر جای خود باقی میماند.  چربی های احشایی همانند بافت های چربی است ک در اندامهای داخلی بدن را پوشانده است وجود مقدار کمی از این چربی بسیار مفید است و از اندام ها مراقبت میکند.  اما در افرادی ک دچار اضافی وزن هستند چربی احشابی بیش از اندازه موجب ایجاد بیماری و مشکلات میشود. عمل لیپوماتیک با بیرون کشیدن چربی زیر پوست حس لاغری را به این افراد میدهد اما باید دقت شود که برای کم کردن میزان چربی احشایی و حفظ سلامتی و رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش بسیار برای بیمار ضروری است.

عمل لیپوماتیک چقدر درد دارد؟؟!!
دکتر مهدی جعفری درباره درد بعد عمل گفت: در طول دو روز بعد از عمل میزان درد بستگی به نوع بیهوشی مورد استفاده برای محل دارد.بی حسی موضعی بیش از 24 ساعت پس از عمل ادامه می یابد.درد محل عمل معمولا دو تا چها روز پس از عمل شدیدتر میشود و بعد بصورت پیوسته درد کاهش میابد.

آیا عمل لیپوماتیک ایمن است؟
مقدار چربی ک میتواند با خیال راحت برداشته شود محدود است _ اما خطراتی هم وجود دارد: مثل عفونت. بیحسی زخم.یا اگر چربی بیش از حد برداشته شود ممکن است در پوست فرد ناهمواری هایی دیده شود( خطرات جراحی بستگی به میزان چربی برداشته شده دارد)

چقدر طول میکشد تا جای عمل لیپوماتیک بهبود پیدا کند؟
بطور معمول بیمار 3 تا 7 ساعت تحت جراحی قرار میگیرد – البته جراحی 2 تا 3 ساعت طول میکشد – مدت زمان لازم برای تکمیل عمل لیپوماتیک بستگی به سایز بیمار،  تعداد مناطق تحت درمان و نوع بیهوشی مورد استفاده دارد.

بهبود زخم های شکم در عمل لیپو چقدر دردناک است؟
به گفته دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی: در طول هفته دوم،  منطقه مورد عمل متورم است اما درد و کبودی در حال کاهش است- همچنین باید با لباس مخصوص بخود را بیمار بپوشد،  تا بهترین نتیجه از عمل حاصل شود – ممکن است 10 تا 14 روز بعد از عمل جراحی بیمار احساس کند آماده بازگشت به زندگی روزمره است.

چقدر طول میکشد تا تورم بعد عمل از بین برود؟
در صورتی که محل برشها و بخیه ها بسته نشده باشد و از لباس مخصوص استفاده کنید 3 تا 6 روز 90% تورم 4 هفته بعد عمل برطرف خواهد شد.

اثر زخم عمل لیپوماتیک روی بدن باقی میماند؟
از آنجا که زخمها بسیار کوچک هستند معمولا قابل توجه نیستند.یک جراح ماهر (مانند دکتر مهدی جعفری) قادر است زخمها را در ناحیه هایی در بدن شما، مانند جای موهای شرمگاهی،یا ناف قرار دهد.بطوریکه براحتی قابل مشاهده نباشد.

آیا بعد عمل لیپوماتیک میتوان پوست را سفت کرد؟
بگفته دکتر مهدی جعفری،  لیپوماتیک تکنیک حداقل تهاجمی برای حذف چربی (نه پوست) است.بهتر است این عمل در بیماران بدون پوست اضافی و پوست سست انجام شود.

آیا عمل لیپوماتیک تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارد؟
از آنجا که لیپوماتیک یک عمل زیبایی است بیمه پزشکی آن را پوشش نمیدهد. مگر اینکه دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد.گاهی اوقات بیمه درمانی برای درمان لیپوم های زیر پوست ( تومورهای چربی زیر پوست) لیپوماتیک راتحت پوشس قرار میدهد.

با عمل لیپوماتیک چقدر وزن کم میکنید؟
در حالت ایده آل بیمار باید بعد از عمل لیپوماتیک معادل وزن چربی حذف شده کاهش وزن داشته باشد

دستگاه ایواماتیک چیست؟
آخرین نسل از دستگاه لیپوماتیک است که جهت خارج کردن چربی های موضعی و اضافی بدن بکار برده میشود.

استفاده از روش ایواماتیک چه برتری نسبت بروشهای دیگر پیکر تراشی دارد؟
مزایای استفاده از این روش بشرح ذیل است:
– کبودی کمتر
– تورم کمتر
– آسیب دیدن کمتر پوست
– ایجاد پوست طبیعی تر بعد عمل
– دوران نقاهت کوتاهتر
کاربرد در نواحی سطحی ( superficiallipo)در نواحی سفت و فیبروزه و نواحی كه  قبلا لیپوساکشن شده است.

این دستگاه علاوه بر تايیده اروپا دارای تاییده غذا و داروی امریکا FDA approved نیز میباشد.

مکانیزم و روشی که در ایواماتیک بکار میبرد به چه صورت است؟ 
– حرکت رفت و برگشتی کانول آسپراسیون چربی
– حرکت Rotatinal ( چرخشی) کانول
– مجموع حرکت رفت و برگشتی بعلاوه Rotatinal

آیا جراحی لیپوماتیک در جهت لاغری موضعی منعی برای بارداری دارد؟

خیر این جراحی زیبایی منعی برای بارداری ندارد.

آیا انجام عمل لیپوماتیک محدودیت سنی دارد؟

طبق نظر دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی لیپوساکشن محدودیت سنی خاصی ندارد اما معمولا برای افراد بالاتر از ۱۷ سال و کمتر از ۷۰ سال انجام می شود.

آیا لیپوساکشن باعث ایجاد آمبولی می شود؟

در هر عمل جراحی احتمال بروز آمبولی وجود دارد و صرفا مختص لیپوماتیک نیست، البته یک سری ریسک فاکتورها باعث بوجود آمدن آمبولی می شوند مانند چاقی، سن بالا، فشار خون، دیابت، کشیدن سیگار و سابقه آمبولی که در این افراد با خطر بالا با اقداماتی قبل و حین عمل می توان این خطر را کاهش داد. 

عوارض شایع جراحی زیبایی لیپوماتیک چیست؟

 طبق نظر دکتر مهدی جعفری بهترین متخصص زیبایی برخی عوارض احتمالی جراحی لیپوماتیک عبارتند از: نامنظمی سطحی، تجمع مایع یا سرما، عفونت

آیا عمل لیپوماتیک باعث افتادگی پوست می شود؟

بستگی به میزان چربی و شلی پوست قبل از عمل دارد.

آیا جراحی لیپوماتیک باعث کاهش وزن می شود؟

این جراحی زیبایی روشی برای تغییر سایز هست و روشی برای کاهش وزن نمی باشد.

آیا عمل لیپوماتیک برگشت پذیر است؟

اگر تغییر شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی لحاظ نشود تا حدودی امکان برگشت وجود دارد.

با استفاده از لیپوساکشن چربی های کدام قسمت از بدن را می توان از بین برد؟

هر جای بدن از تنه و اندام ها که تجمع چربی موضعی داشته باشد.

ماندگاری جراحی لیپو چقدر است؟

طبق نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر جعفری در صورت رعایت رژیم غذایی، همیشگی است.

با استفاده از این روش چقدر وزن کم می شود؟

گرچه بسته به میزان چربی برداشته شده، کاهش وزن متفاوت خواهد بود اما اساسا این روش برای کاهش سایز است نه وزن.

استفاده از گن بعد از لیپوماتیک ضروری می باشد؟

بله

تا چه زمانی بعد از جراحی لیپوساکشن باید از گن استفاده شود؟

حداقل ۳ تا ۴ هفته

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به تلگرام دکتر جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی مراجعه نمایید.