اخبارپزشکی ایران وجهان

گالری عکس دکتر جعفری
آوریل 5, 2020
چرا دکتر مهدی جعفری بهترین انتخاب جهت انجام جراحی پلاستیک و زیبایی است ؟
اکتبر 3, 2020
نمایش همه

اخبارپزشکی ایران وجهان

کنار گذاشتن داروی هیدروکسید کلرین برای درمان کرونا متوقف شد.

کارگزاری فارابی

ایران چگونه “موج سنگین کرونا” را کنترل کرد؟+ فیلم

ایران چگونه "موج سنگین کرونا" را کنترل کرد؟ + فیلم

ایران برای مقابله با “موج سنگین کرونا” طرحی برای بیماریابی و مدیریت کرونا کلید زد؛ با اجرای این طرح، کشور ما دستاوردهای بی‌‌نظیری در کنترل اپیدمی کرونا داشته است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ شیوع کرونا در کشور و افزایش آمار فوتی‌‌ها، باعث ایجاد نگرانی‌‌هایی در مردم و مقامات بهداشتی کشور شده بود.

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و برای جلب مشارکت مردمی در کنترل بیماری کرونا، وزارت بهداشت با امضای تفاهمنامه‌‌ای با سازمان بسیج مستضعفین، طرح جدیدی را برای شکستن زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا کلید زد.

این طرح که مزین به نام سردار دل‌‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی است، طرحی محله‌‌محور و خانواده‌‌محور و مبتنی بر «هر خانه یک پایگاه سلامت» است که با کمک بسیج جامعه پزشکی و نیروهای بسیجی برای کاهش بستری و مرگ‌‌ومیر ناشی از بیماری کرونا و حمایت و مراقبت از اقشار آسیب‌‌پذیر در دوران کرونا اجرا می‌‌شود.

تیم‌‌های اجرایی این طرح، سه تیم مراقبتی، حمایتی و نظارتی هستند که با ارائه آموزش راه‌‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، شناسایی زودهنگام بیماران، تشدید نظارت بر اصناف و مشاغل و حفاظت از گروه‌‌های آسیب‌‌پذیر در راستای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا عمل می‌‌کنند.

در این طرح بیماران مبتلا به کرونا که امکان قرنطینه شدن در منزل را ندارند به مراکز مراقبت سلامت مانند هتل‌‌ها و مهمانسراها منتقل و در آن‌‌جا مستقر می‌‌شوند و تحت مراقبت‌‌ و درمان قرار می‌‌گیرند.

طرح شهید سلیمانی تاکنون دستاوردهای زیادی داشته است به‌طوری که اجرای این طرح همراه با اعمال برخی محدودیت‌‌ها باعث شد پیش‌بینی‌های سازمان‌های جهانی درباره روند بیماری کرونا که در کشور ما داشتند و مرگ‌‌های روزانه بالاتر از یک‌هزار نفر را برای ما متصور شده بودند، درست از آب درنیاید و همزمان با روزهایی که متأسفانه در کشورهای آمریکایی و اروپایی روزانه هزاران مرگ‌‌ومیر کرونایی رقم می‌‌خورد، ایران گام بلندی در راستای کاهش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا برداشت.

با دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح شهید سلیمانی درباره اهداف و دستاوردهای این طرح به گفت‌‌وگو نشستیم تا برایمان روایت کند که چگونه ایران توانست در شرایط بحرانی، در مقابل موج سنگین اپیدمی کرونا بایستد:

ویدیو را در آپارات دنبال نمایید:

blob:https://www.aparat.com/248b9a86-d827-4ede-824c-a3b889268e8f

وزیر بهداشت: مورد جدیدی از کرونای انگلیسی در کشور مشاهده نشد/ نشانه‌هایی از خیز دوباره کرونا دیده‌ایم

وزیر بهداشت: مورد جدیدی از کرونای انگلیسی در کشور مشاهده نشد/ نشانه‌هایی از خیز دوباره کرونا دیده‌ایم

وزیر بهداشت با بیان این‌‌که مورد جدیدی از ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور مشاهده نشده است، گفت: به زودی واکسن کرونا را وارد کشور می‌‌کنیم و قراردادی با کوبا برای تولید مشترک واکسن نیز منعقد کرده‌‌ایم.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ سعید نمکی با بیان این‌‌که متأسفانه آمار مرگ‌‌ومیر در کشورهای اروپایی و آمریکا بالا بوده است؛ اظهار کرد: متأسفانه 4281 مرگ در آمریکا، 1243 مرگ در بریتانیا و 1109 مرگ در برزیل، 1106 مرگ در آلمان طی 24 ساعت گذشته داشته‌‌ایم و می‌‌دانید که برخی شیوه‌‌های ثبت آمار باعث ایجاد تفاوت‌‌هایی در این آمار می‌‌شود. علیرغم همه این گرفتاری‌‌ها و مشکلاتی که ویروس کرونا به جهان تحمیل کرد اگرچه مرگ حتی یک نفر نیز برای ما دردناک است اما تعداد فوتی‌‌های ما به زیر 100 نفر رسیده است و امروز نیز 97 بیمار مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته در ایران فوت کرده‌‌اند.

وی درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور تشریح کرد: استانی که ما را بیش از همه استان‌‌ها گرفتار کرده استان مازندران است. امروز 21 هموطن ما در این استان به دنبال ابتلا به بیماری کرونا و بستری شدن در بیمارستان، از دست رفتند؛ کارگران فصلی که برای چیدن مرکبات از گلستان به مازندران سفر کرده بودند حامل ویروس کرونا بوده‌‌اند و در استان گلستان، کردکوی و بندز گز نیز متأثر از استان مازندران، در وضعیت قرمز هستند؛ ساری، آمل، قائمشهر، فریدونکنار و نکا نیز جزو شهرهای قرمز هستند. امیدواریم گرفتاری جدیدی در کشور نداشته باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به ویروس جهش‌‌یافته با منشأ انگلیسی تصریح کرد: ما به جز 5 مورد قبلی، موارد جدیدی از کرونای انگلیسی در کشور نداریم و در استان مازندران بررسی مفصلی کردیم که مبادا جهش داخلی داشته باشیم اما خوشبختانه ویروس جهش‌‌یافته‌‌ای پیدا نکردیم.

نمکی هشدار داد: اگرچه نقاط زرد و آبی در کشور وجود دارد اما من و همکارانم نگران خیز جدید بیماری کرونا هستیم؛ با آرامش خیالی که مردم به دلیل کاهش ابتلا و مرگ و میر دارند، به سمت عادی‌‌پنداری می‌‌روند؛ ما مواردی از خیز جدید در نقاطی از کشور به خصوص در موارد سرپایی می‌‌بینیم و افزایش موارد سرپایی منجر به افزایش بستری و مرگ و میر خواهد شد. هرگونه ساده انگاری در مردم و مسئولین ما را به فاز خطرناکی وارد خواهد کرد و اگر موج چهارم کرونا ما را گرفتار کند چالش عظیمی ایجاد خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان این‌‌که ما برای تهیه واکسن از منابع معتبر در حال تلاش هستیم؛ تصریح کرد: علیرغم بحث‌‌هایی که در جامعه می‌‌شود؛ ما در وزارت بهداشت با نگاه صرفاً کارشناسی و تهیه گزارش‌‌های کارشناسی و ارائه آنها به مسئولین رده بالای جمهوری اسلامی ایران کار واکسن کرونا را دنبال می‌‌کنیم؛ رئیس جمهور امروز بانک مرکزی را برای تأمین ارز واکسن کرونا مکلف کرد؛ به زودی واکسن کرونا را وارد کشور می‌‌کنیم و پروتکل‌‌ها را برای تزریق واکسن تدوین کرده‌‌ایم.

وی درباره واکسن ایرانی کرونا گفت: خوشبختانه در آزمایش بالینی واکسن ایرانی کرونا موفق بوده‌‌ایم. همچنین با کشور کوبا در حال تلاش برای تولید مشترک واکسن هستیم.

نمکی با اشاره به برخی جوسازی‌‌ها علیه واکسن ایرانی – کوبایی خاطرنشان کرد: ما سال‌‌هاست به طور مشترک با کوبا همکاری داریم و قدرتمندی ساخت واکسن را تجربه کرده‌‌ایم؛ برای مثال واکسن هپاتیت ب که سال‌‌هاست تزریق می‌‌شود در همکاری با کوبا بوده است؛ در پروژه تولید واکسن پنوموکوک نیز با دانشمندان کوبا در حال همکاری هستیم. درباره واکسن کرونای مشترک با کوبا فاز یک و دوی مطالعه انسانی در بیرون از کشور ایران پاس شده است و ما قراردادی با کوبا منعقد کرده‌‌ایم و قرار است در انستیتو پاستور ایران به صورت مشترک با کوبا آن را بسازیم و فاز سوم را با دقت و وسواس زیادی شروع خواهیم کرد. امیدواریم تا بهار سال 1400 واکسن ایرانی کرونا را نیز به مردم تزریق کنیم.

بیشتر بخوانید

REZA.RAD

منبع خبر: خبرگزاری تسنيم. Www.tasnim.ir

www.doctorjafari.ir

رضا راد.

DOCTORJAFARIIR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *