دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح زیبایی و بهترین متخصص زیبایی در تهران به توضیح کوچک کردن سینه آقایان و ژنیکوماستی یا جراحی سینه پرداخته اند.

جراحی کوچک کردن سینه آقایان ( ژنیکوماستی )

بزرگ بودن سینه در آقایان (Gynecomastia) مشکلی است که به دلایل مختلفی بروز می نماید، بزرگ بودن سینه علاوه بر تخریب زیبایی ظاهری و اندام ممکن است ایجاد درد و تورم نماید که منجر به تقاضای شخص به کوچک کردن سینه می گردد. که باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر مهدی جعفری معاینه و بررسی شود.

علل بزرگ شدن سینه مردان يا ژنيكوماستي :

در بدن زنان و مردان، هورمون‌های تستسترون (هورمون جنسی مرد) و استروژن (هورمون جنسی زن) به میزان مختلفی وجود دارد. مسلما در زنان میزان هورمون استروژن و در مردان میزان هورمون تستسترون بیشتر می‌باشد. اما زمانی که سطح یکی از این هورمون‌ها در بدن فرد به هر دلیلی تغییر کند، تغییرات متنوعی در ظاهر فرد ایجاد می‌شود.
 

به عنوان مثال، زمانی که در یک مرد یا یک پسر، بنا به دلایل مختلف مانند رسیدن به دوران بلوغ یا یک بیماری، سطح هورمون تستسترون تغییر کند، میزان هورمون استروژن افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط احتمال اینکه سینه‌ها در مردان رشد کرده و به مرور زمان حالتی شبیه سینه زنان پیدا کند، وجود دارد.
اگرچه دلیل اصلی افزایش سینه در مردان تغییر هورمون‌ها است، اما عوامل دیگری نیز می‌توانند در شکل‌گیری این مشکل موثر باشند مانند دلایل ژنتیکی، استفاده از برخی داروهای خاص یا دلایل نامشخص دیگر، در برخی از مردان باعث بزرگ شدن سینه‌ها به طور غیر طبیعی می‌شود. تخمین زده شده که حدود ۵۰٪ از مردان در ایالات متحده در طول عمر خود نوعی ژنیکوماستی را تجربه می‌کنند. ژنیکوماستی در هر سنی ممکن است وجود داشته باشد. خوشبختانه کوچک کردن سینه در مردان می‌تواند در هر سنی، چه نوجوان بالغ یا سالخورده با اطمینان و موفقیت کامل انجام شود.

شيرخوارگي و ژنيكوماستي:

شاید جالب باشد که بدانید تقریبا نیمی از نوزادان پسری که به دنیا می‌آیند، مبتلا به ژنیکوماستی هستند. دلیل این مسئله هم مصرف شیر مادر حاوي هورمون استروژن است. البته جای نگرانی نیست؛ چرا که بعد از چند هفته و با بزرگ تر شدن نوزاد، رشد اندام‌ها با هورمون‌های مردانه آغاز می‌شود.

دوران بلوغ در مردان و ژنيكوماستي:

یکی دیگر از دوره هايي که ژنیکوماستی در مردان ايجاد می‌شود، دوران بلوغ است. در این برهه از زمان، به دلیل تغییرات زیادی که در سطح هورمون های فرد ایجاد می‌گردد، احتمال افزایش سایز سینه نیز وجود دارد. اما مشابه با شرایطی که در دوران شیرخوارگی وجود دارد، این مشکل معمولا به خودی خود رفع شده و نیازی به انجام جراحی کوچک کردن سینه مردان نیست.

چاقی و ژنیکوماستی:

درست مانند زنان، افزایش وزن می‌تواند در افزایش سایز سینه‌ها موثر باشد. در این شرایط، در صورتی که پزشک دلیل افزایش سینه را افزایش وزن تشخیص دهد، نیازی به انجام جراحی سینه در مردان نیست؛ چرا که با رعایت یک رژیم غذایی مناسب، این مشکل قابل حل است.

مصرف الکل و ژنيكوماستي:

کبد مسئولیت تنظیم هورمون در بدن را به عهده دارد. استفاده بیش از اندازه از الکل، می‌تواند به کبد آسیب زده و موجب بیماری سیروز کبدی شود. زمانی که کبد دچار مشکل شود، به درستی هورمون‌های بدن را تنظیم نکرده و در مردان موجب افزایش میزان هورمون‌های استروژن می‌شود،كه اين خود باعث بزرگي سينه در مردان مي شود.

سرطان در مردان و ژنیکوماستی:

در میان انواع سرطان‌هایی که در مردان ایجاد می‌شود، سرطان بیضه و سرطان ریه موجب تغییر هورمون‌ها می‌گردد؛ حتی در مواردی که تومور خوش خیم و غیر سرطانی می‌باشد، به دليل تغيير سطح هورمون ها احتمال افزایش سایز سینه وجود دارد.


نشانه های بزرگ شدن سینه مردان :


تشخیص ژنیکوماستی در مردان تقریبا کار مشکلی است؛ چرا که همانطور که گفته شد، یکی از دلایل ایجاد این مشکل در افراد، افزایش وزن می‌باشد و افتراق بزرگ شدن سينه در اثر چربي ناشي از افزايش وزن از ژنيكو ماستي مشكل است چرا كه ژنيكو ماستي در اثر افزايش بافت سينه در مردان رخ مي دهد.
تشخیص نهایی اینکه آیا شما به عمل کوچک کردن سینه مردان نیاز دارید یا نه، به نظر پزشک متخصص بستگی خواهد داشت.
از علايم و نشانه هاي ژنيكو ماستي مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • افزایش سایز سینه به صورت غیر طبیعی اولین نشانه ژنیکوماستی می‌باشد.
 • نوسانات خلقی یکی دیگر از نشانه های ژنیکوماستی می‌باشد؛ چرا که تغییرات هورمون‌ها موجب ایجاد تغییر در خلق و خوی افراد می‌شود.
 • احساس درد در سینه‌ها می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های این بیماری باشد.
 • اگرچه در بیشتر افراد این مسئله به عنوان یک نشانه مشهود نمی‌باشد.
 • شکل‌گیری توده در پستان از جمله نشانه‌های این بیماری است که بیشتر در نوک سینه ایجاد می‌شود. این توده در برخی موارد می‌تواند نشانه‌ای از سرطان هم باشد. بنابراین، در صورتی که احساس می‌کنید در سینه‌تان توده‌ای وجود دارد، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؛ چرا که احتمالا به جراحی سینه در مردان نیاز دارید!
 • تورم در نوک سینه مردان یکی از مسائلی است که در نتیجه افزایش میزان هورمون استروژن در مردان ایجاد می‌شود.

دلایل پزشکی کم کردن سایز سینه در اقايان:

سینه‌های بیش از حد بزرگ باعث درد و رنج، اختلال جسمی و مشکلات روانی می‌شود. فعالیت‌های ورزشی به طور قابل توجهی محدود می‌شوند. تغییرات دائمی در نحوه حمل اشیا در اقايان داراي سینه‌های بیش از حد بزرگ، می‌تواند منجر به درد مزمن در ناحیه کمر، گردن و شانه ها شود.

تحریک پوست زیر سینه‌ها
سینه های بزرگتر تمایل به افتادگی دارند. اصطکاک پوست سینه و عرق کردن می‌تواند به ایجاد جوش قرمز در زیر سینه منجر شود. این جوش‌ها معمولاً روی چین‌های پوستی در اثر قارچ یا باکتری ایجاد می‌شوند. ممکن است افراد مبتلا به این واکنش پوستی به طور مداوم درد و خارش در زیر سینه خود احساس کنند. این مشکل نیز، نیاز به مداوای سریع دارد. سریع‌ترین درمان برای این مشکل، کم کردن سایز با جراحی سینه توسط لیپوساکشن سینه است.

زیبایی شناسی و تصویر بدن مرتبط با اندازه سینه
زیبایی؛ از دلایل مهم کوچک نمودن سینه به روش لیپوساکشن سینه است. برای هر انسانی مهم است که خودش برای ظاهر و زیبایی و اندازه سینه خود تصمیم بگیرد. هیچ کس نباید برای او تصمیمی اتخاذ کند. برخی اوقات یک فرد ریزنقش، ممکن است سینه‌های بزرگی نداشته باشد، اما نسبت به اندازه بدن خود، احساس بزرگ بودن کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود آن فرد به نحوه مشاهده بدن خود از سوی دیگران تاثیر بگذارد.

سینه های بسیار بزرگ می‌توانند شکل و نسبت بدن را تحریف کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فرد به طور ناخودآگاه دچار فشار عضلانی می‌شود. همچنین، این اندازه نامتناسب می‌تواند امکان پوشیدن لباس، به سبک دلخواه و مطلوب را صلب کند.

کسانی که دارای این مشکل هستند، با کوچک شدن سینه های خود به روش لیپوساکشن سینه به طور ناگهانی با این تجربه مواجه می‌شوند که می‌توانند لباسهایی را تن کنند که مدت‌ها آرزو داشتند!

ایجاد اختلال در روند فعالیت‌های ورزشی
شکی نیست که سینه‌های بزرگ در ورزش اختلال ایجاد می‌کنند. این امر به ویژه در مورد ورزشکارانی که درگیر رقابت هستند صادق است.

افرادی که هیچ هدف ورزشی ندارند، اما دوست دارند دویدن، دوچرخه‌سواری، یا هر ورزش دیگری را برای تفریح و سلامتی خود انجام دهند، در صورتی که سینه‌های بزرگی داشته باشند، می توانند از جراحی لیپوساکشن سینه برای کوچک کردن سینه خود بهره‌مند شوند.

كانديداي مناسب جراحي كوچك كردن سينه در اقايان:

اگر شما از سایر روش های کاهش سایز سینه استفاده کرده ولی نتیجه‌ای نگرفته‌اید،كانديد مناسبي براي جراحي ژنيكوماستي هستيد. روش‌های مختلفی برای کاهش سایز سینه وجود دارد مانند رعایت رژیم غذایی و یا خارج سازی چربی‌های اضافی. در صورتی که هیچ یک از این روش‌ها جواب نداده باشند، عمل کوچک کردن سینه مردان آخرین راه حل پیشنهادی می‌باشد.
براي عمل جراحي فرد بايد سلامت عمومی خوبی داشته و اضافه وزن زیادی نداشته باشد.انجام عمل کوچک کردن سینه مردان به افرادی که دیابت، بیماری قلبی یا ضعف در سیستم ایمنی بدن دارند، توصیه نمی‌شود.
اگرچه روش‌های طبیعی دردسر کمتری برای فرد دارند، اما نتیجه آنها پایدار نیست. بنابراین، در صورتی که به دنبال نتیجه پایدار و همیشگی هستید، باید عمل ژنیکوماستی را انجام دهید.
بزرگی بیش از حد سینه باعث ایجاد درد و محدود شدن فعالیت‌های حرکتی در بدن می‌شود. لازم است افرادي که سینه‌های بزرگی دارند، با تجربه درد در قسمت فوقانی بدن یا آسیب پوستی در ناحیه بین سینه‌ها یا زیر سینه، پیش از جدی‌تر شدن مشکل اقدام به کم کردن سایز سینه‌های خود کنند.

عموما پس از تجربه لاغر شدن یا مواجه شدن با عوارض داروهای هرمونی، در هر سنی می‌توان اقدام به جراحی لیپوساکشن سینه برای کوچک شدن سینه نمود. در این شرایط، جراحی سینه، انتخابی است که آزمون خود را پس داده و می‌توان برای رفتن به سفر یا شروع کار، پس از ساکشن کردن سینه، برنامه ریزی کرد. استفاده از دارو یا روش‌های غیر از جراحی سینه، این امکان را به بیمار نمی‌دهند.

روش‌های کوچک کردن سایز سینه در مردان
برای درمان این مشکل در مردان روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها به صورت طبیعی و بدون نیاز به انجام جراحی قابل استفاده هستند. اینکه کدام یک از روش‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، برای شما مناسب است، به میزان پیشرفت مشکل و شرایط سلامتی خودتان بستگی دارد.

روش‌های طبیعی کوچک کردن سایز سینه مردان یا عمل ژنیکوماستی:

اگرچه بهترین روش درمان ژنیکوماستی در مردان، انجام جراحی کوچک کردن سینه مردان یا عمل ژنیکوماستی می‌باشد، اما در برخی موارد می‌توان این مشکل را به صورت طبیعی و بدون نیاز به جراحی سینه در مردان رفع نمود. بنابراین، در صورتی که تمایلی به انجام عمل کوچک کردن سینه مردان ندارید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • از مصرف الکل و داروهای حجم‌دهنده غیرقانونی خودداری کنید.
 • مصرف دخانیات و سیگار را قطع کنید.
 • از مصرف خودسرانه موادی مانند ماری جوانا، هروئین، استروئید و متادون خودداری کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید و از انجام ورزش‌های مربوط به قفسه سینه غافل نشوید.
 • از عوارض داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع باشید.

عمل جراحي ژنیکوماستی:

اگرچه افزایش سایز سینه در بسیاری از موارد خطری برای فرد به همراه ندارد، اما با توجه به تاثیرات منفی که در روحیه افراد دارد، روز به روز به تعداد افرادی که خواهان انجام عمل ژنیکوماستی هستند، اضافه می‌شود.

برای انجام این جراحی، می‌توان از تکنیک لیپوساکشن یا برداشتن بافت اضافی و یا ترکیبی از هر دو استفاده کرد. انجام لیپوساکشن به افرادی توصیه می‌شود که درجه ژنیکوماستی در آنها خفیف یا متوسط بوده و پوست اضافی ندارند.

در صورتی که بافت اضافی ایجادشده در محدوده نوک سینه و آرئولا (Areola) باشد، با ایجاد یک برش کوچک می‌توان این بافت را به راحتی از بدن خارج کرد؛ اما در برخی مواقع برای افزایش اطمینان خاطر از اینکه تمام بافت‌های اضافی از بدن خارج شده است، می‌توان از لیپوساکشن با دستگاه پال ( PAL ) یا UAL استفاده کرد.

در برخی موارد که شدت پیشروی ژنیکوماستی در فرد زیاد است، احتمالا نیاز به ایجاد برش‌های بيشتري باشد. در این شرایط، احتمال اینکه نوک سینه کمی جا به جا شده و بعد از برداشتن چربی و بافت‌های اضافی در جای دیگری قرار گیرد، وجود دارد.

لیپوساکشن سینه چیست؟


کوچک شدن سینه به روش لیپوساکشن در مردان مؤثرترین روش شناخته‌شده برای ژنیکوماستی یا رفع بزرگی سینه‌ در مردان است. این روش جراحی زیبایی، با از بین بردن چربی و بافت غده اضافی، باعث داشتن سینه‌های صاف‌تر، محکم‌تر و مردانه‌تر می‌شود.

کوچک کردن سینه به وسیله جراحی سینه با دستگاه لیپوساکشن سینه یک روش جراحی زیبایی است که باعث کاهش اندازه و وزن سینه‌های بزرگ و سنگین می‌شود. این جراحی هم مانند عمل بالا بردن سینه می توانند به داشتن سینه‌های سالم‌تر و به لحاظ زیبایی‌شناسی، متناسب‌تر با بدن بیمار، کمک کند. عمل لیپوساکشن سینه در مردان می‌تواند با از بین بردن چربی و بافت اضافی پستان و پوست کشیده‌شده با استفاده از دستگاه لیپوساکشن سینه، نه تنها سینه ها را کوچکتر، سبک‌تر و محکم‌تر کند، بلکه باعث بهبود تقارن پستان نيز مي شود و
لباس در تن شما، فرم بهتری پیدا می‌کند. داشتن فرم متناسب به تقویت اعتماد به نفس شما، مخصوصا در هنگام فعالیت روزانه کمک می کند.
زمان بهبودی عمل لیپوساکشن سینه بسیار سریع است. یک بیمار معمولی می‌تواند ظرف دو تا سه روز پس از ساکشن کردن سینه به محل کار خود برگردد و فعالیت روزمره عادی داشته باشد عملاً بدون زخم، چند روز پس جراحی لیپوساکشن سینه، زخمی بر روی بدن شما وجود نخواهد داشت کاهش ۲۰ تا ۵۰ درصد از حجم سینه حداقل خطر و کمترین عوارض و دوره نقاهت كوتاه بعد از عمل از مزاياي ليپوساكشن سينه در افراد مبتلا به ژنيكوماستي است.

عوارض لیپوساکشن سینه در ژنيكو ماستي:


بدیهی است که هر نوع جراحی، می‌تواند منجر به عارضه شود. قابل ذکر است که کوچک کردن سینه به روش سنتی جراحی سینه (بدون دستگاه لیپوساکشن) از طریق برداشتن چربی و بافت سینه به صورت دستی، با عوارض بیشتری نسبت به کوچک شدن سینه با دستگاه لیپوساکشن همراه است. می‌توان گفت ساکشن کردن سینه، روش كم خطری محسوب می‌شود.

يكي از عوارضي که ممکن است با لیپوساکشن سینه رخ دهد، کبودی در ناحيه سینه است كه البته با پوشيدن گن مخصوص بعد از عمل مي توان شدت ان را كاهش داد.
در مواردي كه افراد داراي سينه هاي بزرگ با پوست اضافي بيس از حد مي باشند بعد از ليپو ساكشن سينه ممكن است با افتادگي پوست مواجه شوند.
ناهمواري در نواحي ليپوساكشن نيز از ديگر عوارض جراحي ژنيكوماستي مي باشد.

چرا لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه مردان انجام می‌شود؟


در حالی که کاهش وزن می‌تواند برای برخی از مردان به کاهش اندازه سینه‌ها کمک کند، اما اغلب اوقات، بیش از حد بافت غده‌ای در سینه وجود دارد که باعث می‌شود حتی بیماران بسیار لاغر نیز با سینه‌های بزرگ مواجه شوند و نیاز به کوچک شدن سینه با جراحي يا ليپوساكشن داشته باشند. در حال حاضر، کوچک کردن سینه برای مردان به روش لیپوساکشن سینه تنها درمان مداوم و مؤثر برای ژنیکوماستی است. شاید این درمان دائمی نباشد، ولی طولانی‌ترین درمان ممکن است.

معمولاً بعد از ساکشن کردن سینه و تجربه کوچک شدن سینه، تمامی بیماران، اینگونه اظهار نظر می‌کنند: برای اولین بار؛ پس از سالها، بدون پیراهن احساس راحتی می‌کنند و احساس اعتماد به نفس بیشتری در خود می‌یابند.

اگر به طور آگاهانه از ظاهر سینه خود ناراضی هستید، یا از انجام برخی فعالیتها اجتناب می‌کنید، به این دلیل که می‌ترسید قفسه سینه‌تان را نشان دهید، گزینه‌ی کم کردن سایز سینه به روش لیپوساکشن سینه را در نظر بگیرید. کوچک شدن سینه با کمک جراح زیبایی با استفاده از دستگاه لیپوساکشن سینه، پیشرفت چشمگیر و تقریباً فوری با حداقل زخم را دربر دارد.