در این بخش دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی و بهترین جراح زیبایی به سوالات شما درخصوص جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستی ، بزرگ کردن سینه با پروتز سینه و لیفت سینه یا ماستوکسی پاسخ داده اند.

برای دریافت مشاوره تخصصی درخصوص جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستی ، پروتز سینه و بزرگ کردن سینه ، لیفت سینه یا ماستوپکسی، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی ، جراحی زیبایی باسن شمال پروتز باسن ، لیفت باسن و تزریق چربی به باسن و جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن به تیم مشاوره فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی و بهترین جراح زیبایی “دکتر مهدی جعفری” مراجعه نمایید.

سوالات متداول جراحی پروتز سینه

بعد از عمل پروتز سینه لازم به استفاده از سوتین مخصوص هست؟ برای چه مدت ؟
بله ، بلافاصله پس از جراحی تا ۸ هفته پس از آن باید از سوتین مخصوص استفاده کرد و ۸ هفته که به اتمام رسید هر زمان ورزش و فعالیت های سنگین بدنی انجام می شود باید از این سوتین استفاده کرد. 

آیا در ماموپلاستی لیفت سینه هم انجام می شود؟

طبق نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر جعفری بله در ماموپلاستی هم سینه ها کوچک شده و هم لیفت سینه می شوند.

ماموپلاستی ریداکشن چیست؟ 

ماموپلاستی جراحی کوچک کردن و بالا کشیدن سینه است.

میزان کوچک کردن سینه در ماموپلاستی براساس چه معیاری می باشد؟

جراح با توجه به خواست بیمار و در نظر گرفتن موازین علمی اقدام به کوچک کردن سینه می نماید اما کوچک کردن بیش از حد سینه می تواند منجر به عوارضی از جمله سیاه شدن هاله سینه و باز شدن زخم جراحی شود.

آیا افرادی که سینه فیبروکیستیک دارند می توانند جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهند؟

بله منعی برای این جراحی زیبایی وجود ندارد.

تا چه مدت پس از ماموپلاستی افتادگی مجدد سینه اتفاق می افتد؟

با انجام عمل ماموپلاستی سینه افراد هم کوچک شده و هم لیفت می شود و با بالا رفتن سن و به دلیل وجود نیروی جاذبه زمین تمام اعضاء بدن دچار افتادگی می شوندو این امر مختص سینه نمی شود.

آیا بیمار خود میتواند سایز پروتز را تعیین کند؟
در زمانهای قبل تعیین حجم پروتز سینه بخواست بیمار بود.و این نکته باعث تعبیه پروتز هایی با سایزهای غیر استاندارد و بزرگتر از حد طبیعی برای بیمار میشد. این عدم تناسب باعث بروز مشکلات و عوارضی برای آن فرد در پی داشت. ولی در روش های جدید امروزی گرچه خواست بیمار هم در نظر گرفته میشود اما معیار اصلی اندازه گیری ابعاد پستان و تعیین حجم مناسب پروتز سینه بر اساس. آناتومی سینه وی میباشد.

چه عواملی در تعیین حجم پروتز سینه برای فرد موثر است؟
بگفته دکتر مهدی جعفری،  فاکتور های دخیل در تعیین حجم پروتز پستان بشرح ذیل است:
الف) قطر پروتز پستان معمولا یک سانتی متر کمتر از قطر پستان تعیین میشود.و بطور کلی قطر پروتز نباید بیشتر از یک سانت با قطر پستان تفاوت داشته باشد.البته در پستانهای توبروس یا constrieted و یا در غیاب پستان قطر پروتز بزرگتر از قطر پستان انتخاب میشود.( البته این موارد جزو استثنا ها هستند)
ب) فاصله بریدگی بالای سینه تا نوک پستان: در صورتیکه این فاصله بیش از 21 سانت باشد،ایمپلنت هایی باطول بلند برای فرد مناسبتر است.در صورتیکه این فاصله 18 تا 21 سانت باشد ایمپلنت های گرد برای فرد مناسب است  و در صورتیکه این فاصله کمتر از 18 سانت باشد ایمپلنت های بیضی شکل مناسبتر است.
ج) فاصله نوک پستان تا چین زیر پستان( IMF):
با اندازه گیری این فاصله میتوان میزان برجستگی یا پروجکشن پروتز سینه را تعیین کرد _ در قطر مساوی با افزایش پروجکشن حجم پروتز افزایش پیدا میکند.
پس از اندازه گیری فاکتورهای فوق و در نظر گرفتن خواست بیمار،  جراح حجم پروتز سینه را تعیین میکند – تعیین حجم پروتز مناسب میتواند عوارض و نیاز به جراحی ثانویه را کاهش دهد.
چنانچه برای تعیین حجم پروتز سینه فقط خواست بیمار در نظر قرار گیرد فقط رضایت کوتاه مدت بیمار ولی عوارض طولانی مدت را برای وی در پی خواهد داشت.یک جراح ماهر و با تجربه ( مانند دکتر مهدی جعغری) اجازه نخواهد داد تا بدون در نظر گرفتن فاکتورهای فوق بیمار خواسته اش را تحمیل کند ک این اجازه میتواند باعث عوارض طولانی مدت برای فرد ایجاد کند.

آیا جراحی پروتز پستان ممکن است منجر به عوارض شود؟
دکتر مهدی جعفری به این سوال اینگونه پاسخ داده اند که:
اولا: هر عمل جراحی از جمله پروتز سینه ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد،  اما نکته قابل توجه این است ک احتمال عوارض در جراحی پروتز سینه،  نادر و با مهارت پزشک کمتر خواهد شد

پروتز سنه
عکس پزوتز سینه

آیا عمل پروتز سینه باعث بروز سرطان پستان میشود؟.

خیر .اما در افرادی که طولانی مدت پروتز سینه دارند (بیش از 10 تا 15 سال )عارضه نادری بنام ALCL ممکن است ایجاد شود.البته در ایران گزارشی از این مورد نداشته ایم.

آیا عمل پروتز سینه برای فردی که دچار سرطان پستان است  و به همین دلیل سینه او برداشته شده مناسب است؟

( البته در صورتی که سرطان در مرحله پبشرفته نباشد) عمل پروتز سینه یک روش خوب در بهبود و بازسازی بافت برداشته شده برای فرد است و در عین حال ممکن است عمل بازسازی سینه با بافت سینه خود بیمار صورت گیرد اما عمل پروتز با اینکه یک بافت طبیعی نیست ولی می تواند یک عمل ساده تر و کم عارضه تر برای بیمار باشد.

     شروع و تکامل آناتومی تشکیل پستان به چه صورت است؟

شروع تشکیل​​​​​​​​​​​​​​ و تکامل و آناتومی پستان از هفته چهارم جنینی زمانی که فرد در رحم مادر قرار دارد، آغاز می شود. تقریبا هر پستان ۲۰ لوب و هر لوب یک مجرای شیری لاکتی فروس (Lacti Feroos) دارد که به Nipple یا نوک پستان باز می شود.

بزرگ شدن پستان در طی بلوغ در اثر تجمع بافت چربی و همبند در پستان صورت می گیرد که از ۱۴ سالگی شروع و تا ۲۰ سالگی کامل می ش

تکامل بافت گلاندولار یا غددی پستان اکثرا در حاملگی و نه بلوغ رخ می دهد. با افزایش سن، بافت غددی پستان دچار تحلیل و آتروفی می شود و با بافت چربی و بافت همبند جایگزین می شود که این فرآیند قوام پستان را نرم تر و باعث پتوز یا افتادگی پستان می شود.

آیا بیمارمیتواند هر سایز پروتری را که تمایل داشته باشد انتخاب کند ؟

خیر * برای گرفتن یک نتیجه خوب باید بافت کافی روی پروتز را بپوشاند پس قطر پروتز نمیتواند بسیار زیاد باشد و در نهایت بیمار و پزشک با بررسی خصوصیات آناتومیک و نظر بیمار راجع این مسِله تصمیم میگیرند .

آیا بطور کلی در صورت وقوع عوارض عمل پروتز سینه جراح هزینه ای از بیمار دریافت میکند ؟
جراح برای مشاوره تشخیص و درمان عوارض مبلغی دریافت نمیکند ، تنها در صورت نیاز بعمل مجدد و جایگزینی پروتز جدید هزینه های احتمالی بیمارستان و پروتز از بیمار اخذ خواهد شد.

انقباض کپسولی چیست ؟
وقتی یک جسم خارجی وارد بدن میشود سیستم ایمنی بدن فورا وارد عمل شده و یک لایه از جنس فیبروز دور آن ایجاد میکند.که به این لایه کپسول میگویند و به عمل انجام شده توسط سیستم ایمنی بدن انقباض کپسولی میگویند.

درمان کپسول ایجاد شده در اثر عمل پروتز به چه صورت است ؟
مرحله اول : ایجاد کپسول که تقریبا طبیعی است و در سینه فرد بعد عمل تقریبا این یک واکنش طبیعی است و بیمار تحت مراقبت طبیعی قرار میگیرد ولی اگر این واکنش بدن به مرحله 3 و 4 برسد باید عمل جراحی صورت گیرد.
و این عمل جراحی میتواند بصورت کپسولکتومی باشد که هم پروتز تعویض میشود و هم کپسول برداشته میشود و هم میتواند عمل بصورت عمل کپسولوتومی انجام داد که در این عمل پروتز برداشته میشود و کپسول فقط برش میخورد .

پروتز سینه از لحاظ جنس شکل و محتویات به چند دسته تقسیم میگردد؟
به 4 دسته کلی میتوان تقسیم نمود ؟
1- از لحاظ جنس محتویات داخل آن : تمامی پروتز های سینه پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند.اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی ( سالین) یا ژل سیلیکون پرشده که بنابراینپروتز سینه هارا براین اسا به دو دسته تقسیم میگردد ( البته اخیرا انواع مخلوطی از پروتز های که داخل هم نمکی هم ژل سیلیکونی وجود دارد ساخته شده است که کاربرد های خاص خود را دارند.
2- نوع سطح : هرکدام از پرو.تز های سینه سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف ) (SMOTH یا زبر ( TEXTURED) از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش پروتز های سینه زبرکاهش عارضه انقباض کپسولی است . – هر کدام از این دو نوع پروتز سینه طرفداران خاص خود را دارند اما پروتز های زبر پر طرفدارترند/
3- شکل : پروتز های سینه را بر اساس شکل میتوان به دو دسته تقسیم کرد : گرد و قطره اشکی یا آناتومیکال.
– در پروتز های گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیکره است . اما در پروتز های اشکی : قسمت بالای پروتز کم ضخامت تر از پایین آن است .
پروتز های قطره اشکی با ایجاد نمای طبیعی سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایینتر است ساخته شده اند که طرفداران خاص خود را دارند .
4- مقدار برجستگی بر اساس برجستگی پروتز ها به سه قسم تقسیم میشوند :
برجستگی متوسط یا MODERATE برجسنگی زیاد یا HIGH PROFILE برجستگی خیلی زیاد یا ULTRA HIGH PROFILE منظور اینست که اگر شعاع قاعده دایره( پروتز) را ثابت در نظر بگیریم هر چه از پروفیل یا برجستگی کمتر به سمت برجستگی بیشتر و خیلی زیاد برویم در نماب نیم رخ مقدار برجستگی پروتز بیشتر میشود/این تفاوت برجستگی ها بخ جراح کمک میکند تا متناسب با اشکال مختلف سینه اشکال مختلف پروتز ها را بکار برده و نتیجه بهتری بگیرند.
 • آیا به طور کلی عمل جراحی پروتز سینه عوارض دارد؟ 
 • بطور کلی پروتز سینه یک جسم خارجی است که طی عمل جراحی درون بافت سینه یا زیر ماهیچه های قفسه سینه قرار داده میشود و سیستم ایمنی بدن انسان بصورت طبیعی به وارد شدن هر نوع جسم خارجی واکنش مناسب و متقابل و لازم را انجام میدهد .
 • و این واکنش بدن نسبت به تکنولوژی جنس وارد شده در بدن هر فرد متفاوت است / در عمل زیبایی پروتز سینه  ،  پروتز طوری ساخته شده که از لحاظ جنس و ساختار به شکلی عمل میکند که کمترین واکنش منفی را از سوی سیستم ایمنی بدن دریافت نماید ( ولی باز هم نمونه های از هر یک از صد نفر وجود دارد که ممکن است دچار آن شوند که این موارد بصورت تیتر وار در ذیل آورده شده است :
 • هماتوم یا لخته شدن خون اطراف پروتز
 • سروما یا ایجاد مایع اطراف پروتز ( که معمولا دو هفته بعد عمل رخ میدهدو احتمال آن 1% است)
 • عفونت که معمولا دو هفته بعد عمل خود را نشان میدهد و احتمال آن 1% میباشد.
 • انقباض کپسولی: انقباض کپسولی در طی ماه ها و سالهای بعد عمل ممکن است رخ دهد امااحتمال ان در سال اول بعد عمل بیشتر است.
 • جوشگاه معیوب  یا جراحت غیر طبیعی
 • پارگی پروتز
 • نشت سیلیکون
 • چروکیده و موجدار شدن 
 • ترشح چرک از محل زخم
 • تب و لرز
پروتز سینه

خونریزی بعد عمل پروتز سینه به چه صورت اتفاق میافتد  ودر صورت وقوع بیمار چه واکنشی بایدانجام دهد؟

بعضی از بیماران د رفضای اطراف پروتز دچار خونریزی داخلی میشوند ( که این خونریزی در برخی افراد چند ساعت بعد عمل و در برخی دیگر 2 الی 3 هفته بعد عمل اتقاق میافت که در صورت وقوع سینه سفت و متورم میشود که در این صورت باید بلافاصله باجراح خود تماس گرفته شود و عمل جراحی دوباره ای انجام گیرد تا طی این عمل خونریزی برطرف و خون داخل سینه تخلیه گردد.( البته قابل ذکر است که دچار شدن به این عارضه ا% امکان وقوع دارد )

در صورت وقوع خونریزی آیا پروتز حتما باید از بدن خارج گردد ؟ و آیا بیمار پس از عمل نیاز به بستری شدن دارد ؟

خیر برای تخلیه خون از سینه نیازی به برداشتن پروتز نیست و بیمار بعد از دو یا سه ساعت میتواند از بیمارستان مرخص شود .

بدترین و پردردسرین عارضه احتمالی عمل پروتز سینه چیست ؟

عفونت مشکل سازترین عارضه احتمالی عمل پروتز سینه است( که البته احتمال وقوع آن کمتر از 1% است)

نحوه تشخیص عفونت بعد از عمل پروتز سینه چیست ؟

این عارضه معمولا 2 تا 3 هفته بعد عمل مشخص میکردد و نشانه های آن متورم شدن سینه ها و ترشحات بدبو از جای زخم و وقوع تب در فرد است که در صورت مشاهه آن بیمار بلافاصله باید با پزشک خود تماس بگیرد .

بطور کلی بیمار باید با ظاهر شدن عوامل ذیل نگران وجود عارضه عفونت بعد عمل و عفونت در سینه ها شود :

 • تورم –  قرمزی  –  گرمی   –  ترشح و چرک بد بو از جای زخم وعلاِئم سیستمیک مانند تب و لرز

عفونت ایجاد شده چگونه درمان میشود ؟

در برخی موارد با تجویز آنتی بیوتیک عفونت برطرف میشود – ولی در اکثر موارد با عفونت شدید در اطراف پروتز سینه لازم است پروتز از محل سینه خارج گردد و عفونت کنترل شده و 3 تا 6 ماه بع د دوباره پروتز در جای خود گذاشته شود. 

آیا در اثر عفونت که پروتز از سینه خارج میگردد دوباره امکان جایگزینی مجدد همان پروتز وجود دارد؟

خیر – بلافاصله بعد درمان عفونت امکانپذیر نیستت و حداقل بین 3 تا6 ماه بسته به نوع سیستم بهبود بدن باید صبر کرد و در صورت بهبود عفونت مجددا پروتز جدید در جای خود قرار میگیرد.

بهترین جراح زیبایی و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

شما عزیزان می توانید نمونه کارهای دکتر مهدی جعفری بهترین متخصص زیبایی در زمینه پروتز سینه و بزرگ کردن سینه ، لیفت سینه یا ماستوپکسی و جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستی ، جراحی شکم ، جراحی زیبایی باسن از جمله پروتز باسن و لیفت باسن و تزریق چربی به باسن ، جراحی بینی یا رینوپلاستی و جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن را در صفحه اینستاگرام و صفحه فیسبوک ایشان مشاهده نمایید.

از مقالات وب سایت دکتر مهدی جعفری راجع به عمل ریبایی سینه دیدن بفرمایید.