• چسب بافتی با گران بالای اگزوفین
 • ( 2- اکتیل سیانواکریلات )

توصیف محصول :

چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین ، نوعی چسب پوستی موضعی مایع و استریل ، حاوی فرمولاسیون مونومریک ( 2- اکتیل سیانواکریلات ) و جوهر بنفش D&C شماره 2 است. این محصول بصورت تیوپ آلومینیومی یکبار مصرف عرضه میشود و همراه یک اپلیکاتور درون جعبه ای محکم PETG با سرپوش تایوک بدون روکش بسته بندی شده است .

چسب بافتی اگزوفین

اپلیکاتور شامل یک درپوش سوراخ شونده و یک برس الاستومریک نرم است که امکان پخش شدن یکنواخت چسب را فراهم میکند. گران روی چسب پس از مالیده شدن روی پوست مشابه شربت ( syrup) است و در عرض چند دقیقه به پلیمر تبدیل میشود.

گران روی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین مشابه شربت است . گران روی بالای چسب اگزوفین به این علت است که هنگام استفاده بصورت ناخواسته از ناحیه زخم به نواحی اطراف زخم پخش نشود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند مادامی که لایه چسب با گران روی بالای اگزوفین دست نخورده باقی بماند ، این چسب بعنوان مانعی در برابر ورود میکروبها به زخم عمل میکند.

در مورد ویژیگی های ضد میکروبی این چسب مطالعه بالینی انجام نشده است.

موارد مصرف:

چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین تنها برای استفاده موضعی و به منظور بسته نگه داشتتن لبه های پوست نزدیک به هم در زخم های ناشی از شکاف های جراحی ، مانند شکاف های جراحی کم تهاجمی ، و بریدگی های ساده و کاملا تمیز شده ناشی از تروما استفاده میشود . چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین را میتوان همراه با بخیه پوستی عمیق ، اما نه بعنوان جایگیزن آن ، استفاده کرد.

موارد منع منع مصرف :

 • از این محصول روی زخم بستر یا زخم هایی که نشانه هایی از عفونت فعال یا قانقاریا دارند استفاده نکنید
 • از این محصول روی سطوح مخاطی یا در پیوند گاه های ترشح مخاط ( مثلا حفره دهان ، لب ها ) یا بخش هایی از پوست که بطور مرتب در مرتب در معرض مایعات بدنی قرار دارند یا تراکم موی بالایی دارند ، استفاده نکنید .
 • از این محصول در بیمارانی که سابقه حساسیت بیش از حد سیانواکریلات ، فرمالدهید یا بنزتونیوم کلراید دارند استفاده نکنید.

هشدارها:

 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین خیلی سریع اثر میکند و میتواند به اکثر بافت های بدن و بسیاری از مواد دیگر مانند دستکش های لاتکس و استیل ضد زنگ بچسبد. از تماس ناخواسته چسب با هر یک از بافت های بدن و سطوح وتجهیزاتی که امکان دور انداختن یا تمیز کردن فوری شان با استفاده از ماده حلالی مانند استون وجود ندارد ، اجتناب کنید.
 • آب یا مایعاتی که حاوی الکل هستند میتوانند سرعت تبدیل شدن چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین به پلیمر را افزایش دهند. چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین نباید روی زخم های مرطوب استفاده شود.
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین نباید به چشم مالیده شود. در صورت تماس چسب با چشم ، چشم بطور کامل با آب یا سرم نرمال سالین فراوان شستشو دهید . در صورت باقی ماندن مقداری چسب روی چشم ، از پماد چشمی موضعی بر روی آن استفاده کنید و با چشم پزشک تماس بگیرید.
 • هنگامی که میخواهید از چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین برای بستن زخمی استفاده کنید که روی صورت و نزدیک چشم است ، بیمار را در وضعیتی قرار دهید که هرگونه چسب اضافی و پخش شده از زخم به سمت چشم سرازیر نشود . چشم ها باید بسته باشند و با استفاده از گاز پانسمان محافظت شوند . مالیدن وازلین به اطراف چشم به عنوان مانع یا سدی فیزیکی میتواند مانع از ورود ناخواسته چسب به داخل چشم شود. چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین به آن قسمت پوستی که از قبل چرب شده باشد نمی چسبد . بنابراین ، از مالیدن وازلین به آن قسمت از پوست که قصد استفاده از گران روی بالای اگزوفین یر روی آن را دارید اجتناب کنید .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین نباید زیر پوست استفاده شود . چون ماده تبدیل شده به پلیمر توسط بافت جذب نخواهد شد و ممکن است منجر به واکنش بدن به مواد خارجی شود .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین نباید در نواحی با کشیدگی بالای پوست یا یخش هایی مانند بند انگشت ، آرنج یا زانو ، که پوست آنها کشیده شده است ، استفاده شود ، مگر در صورتی که مفصل مد نظر دردوره ترمیم پوست با استفاده از روش دیگری برای بستن زخم ( مانند بخیه ، استاپلر های پوستی یا نوار های چسبی بستن زخم ) رفع شده باشد .
 • زخم هایی که با استفاده از چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین درمان میشوند باید بمنظور شناسایی علائم عفونت از قبیل التهاب پوست ، ورم گرم شدن ، درد و چرک دارند ، باید بر اساس رویه استاندارد درمان عفونت ها درمان شوند .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین نباید روی زخم هایی در بخش هایی از بدن استفاده شود که قرار است بطور مکرر یا طولانی مدت در معرض رطوبت با سایش ( اصطحکاک ) قرار بگیرند.
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین تنها باید پس از تمیز کردن زخم ، خارج کردن بافت های مرده و مواد خارجی از آن و بستن زخم مطابق با روش های جراحی استاندارد استفاده شود . به منظور اطمینان از تمیز شدن زخم به شکلی مناسب و خارج کردن بافت های مرده و مواد خارجی ، در صورت لزوم باید از بیحسی موضعی استفاده کرد .
 • فشار بیش از حد سر اپلیکاتور به لبه های زخم یا پوست اطراف میتواند لیه های زخم را از هم دور کند و منجر به وارد شدن چسب به داخل زخم شود . ورود چسب به داخل زخم میتواند ترمیم آن را به تاخیر انداخته و یا زیبایی پوست پس از ترمیم را به مخاطره بیندازد . بنابر این ، چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین باید با حرکات بسیار آرام رفت و برگشتی سر اپلیکاتور روی لبه های زخم ، که به راحتی و بدون کشیدگی کنار هم قرار گرفته اند ، مالیده شود .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین از طریق واکنش گرماده تبدیل به پلیمر میشود و طی این واکنش گرمای اندکی تولید میشود ، با استفاده از تکنیک مناسب برای استعمال چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین بر روی زخم ، احتمال هرگونه احساس گرما یا درد احتمالی برای بیمار به حداقل میرساند .
 • محتوای هر جعبه از چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین باید تنها یکبار استفاده شود . پس از هر بار بستن زخم ، محتوای باقیمانده تیوپ را بیرون بیندازید .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین را دوباره استریل نکنید .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین را قبل استفاده در سینی یا ظرفی ک قرار است استریل شوند قرار ندهید . پس از خروج محصول از کارخانه ، مواجهه چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین با گرمای زیاد ( مانند فضای داخل اتوکلاو ) یا پرتو ( مانند پرتو گاما یا الکترونیکی ) میتواندگران روی آن را افزایش داده و در نتیجه محصول را غیر قابل استفاده کند .
 • اطلاعاتی در خصوص احتمال سمیت سیستمیک این محصول در دسترس نیست .

موارد احتیاط :

 • بعد از بستن زخم دست با چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین ، هیچگونه داروی مایع ، پماد یا ماده دیگر را روی زخم نمالید ،، چرا که این مواد میتوانند لایه تبدیل شده به پلیمر را تضعیف و زخم را باز کنند . نفوذ پذیری داروهای موضعی در چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین هنوز مطالعه نشده است .
 • نفوذپذیری مایعات در چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین مشخص نیست و مطالعه نشده است.
 • گران روی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین ، بعنوان یکمایع ، مشابه شربت است . به منظور جلوگیری از پخش شدن غیر عمدی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین در نواحی ناخواسته، بیمار باید دروضغیتی باشد که چسب هنگام مالیده شدن روی پوست به سمت نواحی مذکور جریان نیابد .
 • اپلیکاتور را به سمت بالا و در جهتی دور از خودتان و بیمار بگیرید و پایین تیوپ را بسمت اپلیکاتور فشار دهید تا محتوی تیوپ خارج شود .
 • چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین باید پس از استفاده از اپلیکاتور و سوراخ شدن لایه تیوپ آلومینیومی فورا استفاده گردد. چون چسب داخل اپلیکاتور تبدیل به پلیمر خواهد شد و دستگاه غیر قابل استفاده خواهد شد .
 • در صورت چسبیدن غیر عمدی پوست سالم بهم ، سعی نکنید پوست را با کشیدن از هم جدا کنید ، میتوانید لایه چسب را بصورت پوسته پوسته جدا کنید .
 • ایمنی و اثر بخشی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین برای زخم های بیماران مبتلا به بیماری عروق محیطی ، دیابت وابسته به انسولین ، بیماری های انعقادی خون ، سابقه فردی یا خانوادگی کلوئید یا هایپر تروفی ، یا بیدگی های شدید چند ضلعی ( بیش از یک شکاف ساده ) مطالعه نشده است .

ایمنی و اثر بخشی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین برای درمان زخم هایی که با این چسب درمان شده اند و سپس برای مدت طولانی در معرض مستقیم نور خورشید یا لامپ های برنزه کننده واقع شده اند هنوز مطالعه نشده است .

ایمنی و اثر بخشی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین برای زخم هایی که در سطوح ورمیلیون واقع شده اند هنوز مطالعه نشده است .

عوارض جانبی :

 • عوارض جانبی ممکن است در بیمارانی که به سیانو اکریلات یا فرمالید حساسیت بالایی دارند رخ دهد.
 • تماس چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین با چشم ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود .

نحوه استفاده چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین

گام اول :

ناحیه بریدگی یا تروما باید قبل از استفاده از چسب تمیز و خشک شود . مطمئن شوید که لبه های زخم به آسانی در کنار هم قرار میگیرند .

گام دوم :

سر اپلیکاتور ، که از قبل رویتیوپ شیار دار سوار شده است ، را درجهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سر اپلیکاتور روی تیوپ محکم و سفت شود .. اپلیکاتور هنگام قرار گرفتن روی تیوپ ، لایه ورقی را سوراخ کرده و امکان جریان یافتن چسب بسمت بیرون را فراهم میکند.

گام سوم :

تیوپ را بصورت افقی نگه دارید و همزمان انتهای تیوپ را از قسمت * X* فشار دهید . کم کمک چسب را به سمت بالا حرکت دهید تا چسب در سر شفاف اپلیکاتور دیده شود .

گام چهارم :

فورا چسب اگزوفین را به زخم بمالید . در حین مالیدن چسب به ناحیه زخم بصورت حرکات رفت و برگشتی ، نواحی بالا تری از تیوپ را فشار دهید تا چسب لازم به سر اپلیکاتور منتقل شود . حرکات رفت و برگشتی اپلیکاتور روی زخم را آنقدر ادامه دهید تا ناحیه مد نظر بطور کامل با چسب پوشانده شود . در صورتی که نواحی دیگری به چسب نیاز دارند ، همین فرایند را روی آنها نیز تکرار کنید .

گام پنجم :

چسب حدود سی ثانیه پس از استفاده روی پوست خشک میشود . البته این زمان به ضخامت لایه چسب بستگی دارد .بمنظور اجتناب از ایجاد لایه های ضخیم ، که ممکن است باعث قطع ناخواسته پیوند ایجاد شده توسط چسب شوند ، باید لایه صاف و برابری روی زخم ایجاد کرد .

گام ششم :

پس از آنکه چسب بطور کامل تبدیل به پلیمر و خشک شد ، میتوانید ناحیه زخم را با بانداژ ثانویه بپوشانید .در صورت اینکار تا زمانی که چسب بطور کامل خشک نشده است ، آن را روی زخم نبندید . استفاده از بانداژ زمانی که زخم خشک نشده است باعث جدا شدن چسب در زمان باز کردن باندا/ز میشود و حتی منجر به باز شدن شکاف مجدد زخم گردد.

گام هفتم :

دستگاه زخم را پس از استفاده مطابق پروتکل عادی دور بیندازید .

اطلاعات بیشتر :

نکته : اپلیکاتور از طریق واکنش گرماده تبدیل به پلیمر میشود . اگر چسب اپلیکاتور بصورت غیر یکنواخت روی پوست مالیده شود و قطرات بزرگی از آن روی یک جا تشکیل شود بیمار ممکن است نوعی حس گرما یا ناراحتی را تجربه کند . این حس در بافت های حساس شدیدتر خواهد بود .

نکته : فشار بیش از حد سر اپلیکاتور به لبه های زخم یا پوست اطراف میتواند لبه های زخم را از هم دور کند و منجر به وارد شدن چسب به داخل زخم شود . ورود چسب به داخل زخم میتواند ترمیم آن را به تاخیر انداخته و/ یا زیبایی پوست پس از ترمیم را به مخاطره بیندازد.

نکته : توان اتصال چسب طی چند دقیقه پس از استعمال آن روی محل زخم به حداکثر میرسد. لایه زخم زمانی بطور کامل به پلیمر تبدیل میشود که دیگر چسبناک نباشد .

نکته : بعد از بستن زخم با چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین هیچگونه داروی مایع ، پماد یا ماده دیگری را روی زخم نمالید ، چرا که این مواد میتوانند لایه تبدیل شده به پلیمر را تضعیف و زخم را باز کنند.

نکته : پارچه های محافظت کننده خشک مانند گاز استریل تنها باید پس از سفت شدن / پلیمر شدن کامل چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین استفاده شوند. نه زمانی که چسب هنگام خشک شدن حالتی چسبنده دارد . ( حدود پنج دقیقه پس از استعمال ) . قبل از استفاده از بانداژ اجازه دهید تا چسب بطور کامل تبدیل به پلیمر شود چون ممکن است چسب به بانداژ بچسبد .

نکته : باید به بیماران اعلام کرد که لایه ایجاد شده توسط چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین از پوست ( معمولا طی 10 تا 15 روز ) محل زخم باید تنها بطور موقت خیس شود . بیماران میتوانند حمام کنند و محل زخم را به آرامی شستشو دهند . قبل از جداشدن طبیعی چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین از پوست و ترمیم زخم ، ناحیه زخم نباید خراشیده شود . زیر آب یا برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار گیرد . باید به بیماران اعلام کرد که از شنا کردن در این دوره اجتناب نمایند.

نکته : اگر به هر دلیلی لازم باشد که چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین را از پوست جدا نماییم ، روی لایه چسب وازلین یا استون بمالید تا خشک شود . سپس لایه زخم را بصورت پوسته پوسته جدا نمایید و پوست را نکشید .

نحوه عرضه :

چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین بصورت استریل و در تیوپ آلومینیومی یکبار مصرف و از پیش پر شده بهمراه اپلیکاتور عرضه میشود . تیوپ اپلیکاتور حاوی ، چسب مایع است تیوپ و سر اپلیکاتور در جعبه محکم PETG با سرویس تایوک عرضه میشوند تا دستگاه تا زمان باز شدن یا سوراخ شدن بسته بندی استریل باقی بماند . چسب بافتی با گران روی بالای اگزوفین در جعبه 6 تا 10 تایی عرضه میشود .

نگهداری :شرایط نگهداری توصیه شده : دمای کمتر از 30 درجه سیلیوس یا 86 درجه فارنهایت و دور از گرمای مستقیم ، پس از تاریخ انقضا استفاده نکنید .