دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح زیبایی و جراح سینه به توضیح جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی و عمل سینه پرداخته اند.

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی 

لیفت سینه يا ماستوپكسي چیست؟

افتادگی سینه که به آن پتوز پستان نیز گفته می‌شود، ممکن است ناشی از بارداری ، کاهش وزن ،چربي سوزي در نتيجه ورزش سنگين و حرفه اي یا روند طبیعی پیری باشد. پس در این شرایط ممکن است به عمل جراحی ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه برای بازگرداندن فرم هماهنگ سینه نیاز باشد. جراحی لیفت سینه شامل بالا کشیدن سینه و تغيير فرم سينه به همراه برداشتن پوست اضافي پستان می‌باشد. این عمل، نوحی عمل برداشتن پوست اضافي همراه با تغيير فرم است. تعداد بریدگی‌ها سه عدد و شامل دور هاله،خط عمودي در نيمه تحتاني سينه و خط عرضي در چين زير سينه اي مي باشد كه بسته به ميزان افتادگي و پوست اضافي طول خط عرضي زير سينه از 3تا حدود 12سانتي متر متفاوت خواهد بود.در مورد تعداد و اندازه برش ها درجلسه‌ی اول ويزيت با جراح پلاستيك مشاوره انجام خواهد شد.

دلایل انجام لیفت سینه:
با افزایش سن، شکل سینه تغییر پیدا می کند و کشش و ثبات خود را از دست می دهد. دلایل زیادی برای اینگونه تغییرات سینه وجود دارد:

بارداری

طی دوران بارداری، رباط هایی که سینه شما را حفظ می کنند ممکن است با پر تر شدن و بزرگ تر شدن سینه، کشیده شوند. این کشش ممکن است باعث افتادگی سینه ها بعد از زایمان شود ،علاوه بر اين بعد از دوران شيردهي هم درجاتي از افتادگي محتمل است.

نوسانات وزن

با افزايش وزن و تجمع چربي در پستان،پوست سینه کشیده و با كاهش وزن و از بين رفتن بافت چربي،پوست شل و درجاتي از افتادگي حاصل خواهد شد.

جاذبه زمین

با گذر زمان، جاذبه زمین رباط ها و بافت و پوست سینه را کشیده و افتادگي ايجاد مي کند.

افزايش سن

با افزايش سن و تضعيف رشته هاي كلاژن و الاستيك بافت همبند ،در جاتي از افتادگي در تمام بدن از جمله سينه ها ،ايجاد خواهد شد.

چربي سوزي در ورزش حرفه اي و سنگين

خانم هايي كه به صورت سنگين و حرفه اي ورزش ميكنند علي الرغم از دست دادن چربي به علت افزايش توده عضلاني ممكن است دچار كاهش وزن نشوند اما با از بين رفتن چربي پستان ها ،سينه ها دچار افتادگي خواهند شد.افتادگي سينه ها به صورت شايع در ورزشكاران حرفه اي ديده مي شود.يك تصور نادرست اين است كه با ورزش سنگين و هيپر تروفي و بزرگ شدن عضله سينه اي افتادگي سينه بر طرف خواهد شد،اما همانطور كه توضيح داده شد،ورزش حرفه اي با از بين رفتن بافت چربي سينه باعث افتادگي سينه مي شود.

ماستوپکسی
ماستوپکسی

سيگار و دخانيات

همانطور كه مي دانيد سيگار با تضعيف رشته هاي كلاژن باعث پيري زودوس و افتادگي پوست در تمام بدن مي شود .بافت و پوست سينه هم از سيگار در امان نخواهد بود.

نپوشيدن سوتين

بعضي از خانم ها عادت به پوشيدن سوتين ندارند.در اين افراد نيروي جاذبه در گذر زمان با سرعت بيشتري افتادگي سينه را ايجاد خواهد كرد.

لیفت سینه می تواند افتادگی را کاهش داده و محل نوک سینه ها و هاله سینه را بالاتر ببرد. هم چنین اندازه ی هاله می تواند طی این فرآیند کاهش یابد تا آن ها را در شکل جدید سینه متناسب نگه دارد.

چه کسانی مناسب انجام عمل لیفت سینه هستند ؟

اگر شما مایل به انجام جراحی لیفت سینه هستید باید از سلامت جسمانی برخوردار باشید و در گذشته و در حال هیچ گونه بیماری جدی که ممکن است با این جراحی تداخل داشته باشد نداشته باشید

کاندیدای مناسب برای لیفت سینه باید انتظارات واقع بینانه از این جراحی داشته باشند .این جراحی موجب بالا کشید سینه ها می شود و آن ها را خوش فرم تر می سازد اما فرم سينه با عمل ماستوپكسي يا ليفت به صورت طبيعي يا قطره اشكي در خواهد امد،لذا اگر شما خواستار بزرگ کردن و حجیم نمود سینه های خود يا خواستار فرم پروتزي و گرد براي سينه هاي خود هستيد ،اين عمل براي شما مناسب نخواهد بود.

افرادی که سینه های ان ها شل و اویزان شده است و سینه های ان ها قوام و سفتی مناسبی ندارد که این امر موجب ناراحتی و کاهش زیبایی اندام ان ها گردیده است کاندیدای مناسبی برای لیفت سینه می باشند

افرادی که هاله و نوک سینه ان ها به سمت پایین می باشد در صورتی که این هاله و نوک سینه باید به سمت روبه رو نگاه کند،كانديد مناسبي براي اين عمل هستند.

افرادی که سینه های ان ها نسبت به هم قرینه نمی باشند،مي توانند از اين عمل سود برند.

روند عمل جراحی لیفت سینه:

این عمل تحت بیهوشی عمومی و توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود

بین 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد

مراحل جراحی لیفت سینه:

برش پوست و بافت پستان
بالا بردن هاله و نوک پستان
برداشتن پوست اضافی و لیفت کردن بافت پستان
بخیه زدن بافت سينه و پوست در سه لايه به صورت جداگانه.
ماستوپكسي يا ليفت پستان جز اعمال سرپايي محسوب شده به طوريكه معمولا نياز به بستري شبانه ندارد و ٦ ساعت بعد از عمل فرد قابل ترخيص است.

نکاتی که قبل از عمل لیفت سینه باید در نظر بگیریم:

در زمان آماده سازی برای جراحی لیفت سینه ممکن است موارد زیر از شما خواسته شود:

آزمایشهای لازم یا ارزشیابی پزشکی
استفاده از داروهای خاص یا تنظیم داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید .
انجام ماموگرافی قبل از عمل در خانم هاي بالاي ٣٥ سال.
عدم استعمال دخانیات
عدم استفاده از آسپیرین و داروهای ضد التهاب یا داروهای گیاهی، ويتامين اي به این خاطر که باعث افزایش خونریزی می شوند.

جراحی لیفت سینه ممکن است در مرکز جراحی، به صورت سرپایی یا در بیمارستان انجام شود.

جراحی سینه
عمل لیفت سینه

نحوه آمادگی برای لیفت سینه:

ابتدا با یک جراح پلاستیک درباره ی لیفت سینه صحبت کنید. در جلسه اول مشاوره
سابقه بیماری شما بررسی می شود.

آمادگی پاسخ به سوالات درباره شرایط پزشکی گذشته و کنونی خود را داشته باشید. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته اید پزشک خود را آگاه سازید. نتایج ماموگرام ها و نمونه برداری ها از سینه را به اطلاع جراح پلاستيك خود برسانيد.درباره هر گونه دارو يا درمان پزشکی که در حال انجام آن بوده یا هستید، و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید، با پزشک خود مشورت کنید.

جراح پلاستيك یک معاینه فیزیکی انجام مي دهد.

برای تعیین روش درمانی سینه ها از جمله وضعیت نوک پستان و هاله اطراف آن را معاينه می کند .جراح پلاستيك همچنین وضعیت پوست شما را نیز در نظر خواهد گرفت. پوست سینه که متعادل است، بعد از لیفت، سینه ها را در موضع بهتری قرار می دهد. همچنین تصویری از سینه های شما به عنوان گزارش پزشکی و مدارك پرونده گرفته مي شود.

درباره انتظارات خود صحبت کنید

توضیح دهید که چرا می خواهید لیفت سینه انجام دهید و امیدوارید بعد از جراحی در ظاهر سینه چه تغییراتی رخ دهد. مزایا و خطرناک از جمله جای زخم و تغییر در نوک پستان و حساسیت سینه را بدانید.

مراقبت های بعد از عمل ليفت سينه:

دوره نقاهت عمل ليفت سينه در اعمال جراحي دكتر مهدي جعفري دو تا سه روز است و بعد از اين مدت مي توانيد به فعاليت روزمره خود برگرديد.

بعد از عمل کبودی و تورم طبیعی است و بعد از مدتی کبودی از بین می رود و تورم به مرور زمان کاهش می یابد.

ساعات اوليه بعد از جراحی لیفت سینه تغذیه خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید تا آب از دست رفته بدن جبران شود،و در صورت تحمل مايعات به تدريج سوپ و غذاي نرم را شروع و از روز بعد از عمل تغذيه نرمال خود را ازسر بگيريد.
دو تا سه روز بعد از عمل به جراح پلاستيك خود مراجعه ،معاينه شويد و در صورت اوكي جراح پلاستيك مي توانيد فعاليت روزمره خود را از سر بگيريد.
فعاليت هاي سبك ورزشي بعد از 3تا 4 هفته و فعاليت هاي سنگين بعد از 2 ماه از عمل مجاز خواهند بود.

چه کسانی در معرض خطر بیشتری از عوارض قرار دارند؟

داشتن یک یا چند مورد از موارد زیر، می تواند زمینه ای را مهیا کند که نسبت به افرار عادی، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جانبی قرار بگیرید:

فشار خون

دیابت

سیگار کشیدن

اختلالات کلاژن عروقی

بیماری عروقی محیطی

چاقی

بیماری قلبی

بهداشت عمومی ضعیف و نامناسب

سابقه عمل جراحی سینه قبلي

مصرف داروهای خاص مانند رقیق کننده های خون یا قرص های ضد بارداری که حاوی استروژن هستند.

انواع روش هاي جراحي ليفت سينه يا ماستوپكسي:
جراحی لیفت سینه که به نام ماستوپکسی نیز شناخته می شود معمولا شامل خارج کردن پوست اضافه است. سپس بافت باقی مانده سینه به سمت هم کشیده شده و به هم بخیه زده می شوند. این فرایند سینه را جمع کرده و در عین حال آن را بالا کشیده و لیفت می کند. انواع مختلفی از لیفتی سینه وجود دارد که به مقدار افتادگی، موقعیت قرارگیری نوک پستان و میزان شلی پوست بستگی دارند.

روش لیفت هلالی (برش هلالی)

در این روش، برش فقط در بالای ناحیه ارئول (هاله تیره رنگ دور سینه) انجام می شود. این تکنیک برای افرادی که افتادگی سینه هایشان کم هست مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که بیمار می خواهد سینه اش ظاهر خوش فرم تری داشته باشد که با لیفت تنها به آن نمی رسد این عمل با جراحی زیبایی پروتز سینه ترکیب می شود. در این عمل زخم ها به خوبی پنهان می شوند و وقتی بهبود پیدا کردند اغلب تقریبا محو می شوند و به چشم نمی آیند.اما همانطور كه گفته شد فقط در موارد خفيف افتادگي كاربرد دارد.

روش لیفت آرئولار (لیفت دوناتی یا لیفت دایره ای)

در این روش، برش در اطراف هاله سینه ایجاد می شود. این روش یک لیفتینگ جزئی در سینه ایجاد می کند که برای افرادی که افتادگی جزئی دارند طراحی شده است. این عمل گاهی با عمل جراحی زیبایی پروتز سینه ترکیب می شود .در خانمی كه قصد دارد سایز هاله سینه را کم کند یا غير قرینه بودن هاله سینه ها را درمان کندنيز كاربرد دارد.جاي زخم های ایجاد شده در مرز بين ناحیه آرئول (هاله دور پستان) و پوست به خوبی پنهان می شوند.

روش لیفتینگ عمودی سینه (لیفتینگ آبنباتی شکل يا سوراخ كليدي)

در این روش، یک برش اطراف هاله سینه ایجاد می شود و همچنین یک برش عمودی که از پایین هاله سینه شروع شده و به شکل عمودی تا چین زیر سینه ادامه پیدا می کند و چیزی شبیه آبنبات چوبی به نظر می رسد. این نوع لیفتینگ برای جمع کردن و لیفت سینه استفاده می شود. و همین طور می توان برای تغییر شکل گسترده سینه از این روش استفاده کرد. میزان زخم ایجاد شده توسط این روش متوسط است و براي افتادگي هاي متوسط تا زياد كاربرد دارد.

روش لیفتینگ لنگری (لیفتینگ T معکوس یا لیفت کامل سینه)

در این روش، یک برش در اطراف هاله سینه، یک برش عمودی از زیر هاله سینه تا چین زیر سینه و یک برش افقی در طول چین زیر سینه و در هر دو سمت ایجاد می شود. اغلب برای زنان با افتادگی شدید سینه یا برای افرادی که می خواهند سایز سینه را کاهش دهند پیشنهاد می شود. از بین همه این تکنیک ها لیفتینگ لنگری بیشترین جمع شدگي و تغییر شکل را در سینه ایجاد می کند. با این که این روش باعث ایجاد جاي زخم وسيع تري می شود اما به طور کلی می توان گفت با گذشت زمان جای زخم ها (اسکارها) كم رنگ يا حتي در برخي موارد محو می شوند.

روش های لیفت سینه بدون جراحی:

تاکنون روش های لیفتینگ سینه بدون جراحی کاملا بی تاثیر بوده اند و باعث هدر رفتن وقت و پول و در مواردي در خطر افتادن سلامتي فرد شده اند.


مشاهده نمونه جراحی های دکتر مهدی جعفری

دکتر مهدی جعفری بهترین جراح زیبایی و جراح سینه و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با ارائه خدمات ارزنده و تخصصی در زمینه جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، جراحی زیبایی باسن شامل لیفت باسن ، پروتز باسن و تزریق چربی به باسن ، جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن ، لیفت سینه یا ماستوپکسی ، ماموپلاستی یا کوچک کردن پستان در خدمت شما عزیزان است.

جهت مشاهده نمونه پروتز سینه و لیفت سینه ، رینوپلاستی ، ابدومینوپلاستی ، ماموپلاستی ، لیپوماتیک ، تزریق ژل و تزریق بوتاکس انجام شده توسط بهترین جراح زیبایی دکتر مهدی جعفری به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید

سوالات رایج

می خواهم بیشتر بدانم