سوالات متداول پروتز سینه

انگیزه یک فرد برای جراحی پروتز سینه چیست؟ 
برای بسیاری از بانوان داشتن سینه های سفت و بزرگ، نشانه زیبایی و باعث بالا رفتن اعتماد بنفس ایشان است. لذا طبیعی است که خانم های دارای سینه های کوچک بدنبال راهی برای بزرگ کردن سینه های خود باشند

آیا تزریق ژل به سینه روش مناسبی برای بزرگ کردن سینه است؟ 
طبق نظر دکتر مهدی جعفری تزریق ژل به سینه ، در صورت استفاده ژل استاندارد و با کیفیت ، داراي هزینه زیاد و در ضمن ماندگاری کمی است و در اکثر موارد ژل در فاصله زمانی 6 ماه تا حداکثر دوسال جذب می‌شود.

علل عدم رشد سینه در خانمها چيست؟
طبق نظر دکتر مهدی جعفری (فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی) بافت سینه از غدد شیری و چربی تشکیل شده است .در دوران بلوغ در پاسخ به افزایش هورمونهای استروژن و پروژسترون بافت سینه رشد می‌کند. اما متاسفانه دربرخی از خانمها به علت کمبود هورمونهای جنسی، در نتیجه کم کاری هیپوفیز، کم کاری تیروئید ، لاغری بیش از حد و کمبود بافت چربی ، تغذیه و کاهش وزن بیش از حد و به علل ژنتیکی ممکن است بافت سینه رشد نکند یا اینکه دچار تحلیل شود.


بهترین و پر کاربردترین و موثرترین روش برای بزرگ کردن سینه کدام روش است؟
طبق گفته دکتر مهدی جعفری روش استاندارد بزرگ کردن سینه ، جراحی پروتز سینه است ، که طبق آمار گرفته شده توسط انجمن جراحان زیبایی آمریکا شایعترین عمل جراحی زیبایی در سال 2019 بوده است.

چرا تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه تقریبا منسوخ شده است؟
بگفته دکتر مهدی جعفری تزریق چربی به سینه به عنوان روشی استاندارد برای بزرگ کردن پستان شناخته نشده است و یکی از علل آن جذب چربی خصوصا بصورت غیر یکنواخت می‌تواند منجر به ناهمواری سینه شود.
ازطرفی کلسیفیکاسیون ناشی از نکروز چربی تزریق شده بعدا می‌تواند در تشخیص سرطان پستان اخلال ایجاد کند.
بنابر دلایل فوق‌الذکر تزریق چربی درمانی استاندارد برای بزرگ کردن کل سینه نمی باشد.

 تزریق چربی درسینه بیشتر در چه مواردی توصیه میشود؟
کاربرد تزریق چربی در سینه بیشتر برای مواردی بکار میرود که  بصورت موضعی مثلا در اثر برداشت یک توده در سینه گودی ایجاد شده باشد .

جراحی سینه

یا جراحی پروتز سینه عوارضی هم دارد و احتمال آن چقدر است؟

۱) عفونت

۲) تشکیل سِرُم( سِرُما)

۳) خونریزی

۴) تشکیل کپسول منقبض شونده اطراف پروتز

*احتمال رخ دادن هر کدام از موارد بالا بین ۱ تا ۳ نفر از هر ۱۰۰ نفر است.

   شروع و تکامل آناتومی تشکیل پستان به چه صورت است؟

شروع تشکیل​​​​​​​​​​​​​​ و تکامل و آناتومی پستان از هفته چهارم جنینی زمانی که فرد در رحم مادر قرار دارد، آغاز می شود. تقریبا هر پستان ۲۰ لوب و هر لوب یک مجرای شیری لاکتی فروس (Lacti Feroos) دارد که به Nipple یا نوک پستان باز می شود.

بزرگ شدن پستان در طی بلوغ در اثر تجمع بافت چربی و همبند در پستان صورت می گیرد که از ۱۴ سالگی شروع و تا ۲۰ سالگی کامل می ش

تکامل بافت گلاندولار یا غددی پستان اکثرا در حاملگی و نه بلوغ رخ می دهد. با افزایش سن، بافت غددی پستان دچار تحلیل و آتروفی می شود و با بافت چربی و بافت همبند جایگزین می شود که این فرآیند قوام پستان را نرم تر و باعث پتوز یا افتادگی پستان می شود.


آیا بیمارمیتواند هر سایز پروتری را که تمایل داشته باشد انتخاب کند ؟

خیر * برای گرفتن یک نتیجه خوب باید بافت کافی روی پروتز را بپوشاند پس قطر پروتز نمیتواند بسیار زیاد باشد و در نهایت بیمار و پزشک با بررسی خصوصیات آناتومیک و نظر بیمار راجع این مسِله تصمیم میگیرند .

آیا بطور کلی در صورت وقوع عوارض عمل پروتز سینه جراح هزینه ای از بیمار دریافت میکند ؟

جراح برای مشاوره تشخیص و درمان عوارض مبلغی دریافت نمیکند ، تنها در صورت نیاز بعمل مجدد و جایگزینی پروتز جدید هزینه های احتمالی بیمارستان و پروتز از بیمار اخذ خواهد شد.

انقباض کپسولی چیست ؟

وقتی یک جسم خارجی وارد بدن میشود سیستم ایمنی بدن فورا وارد عمل شده و یک لایه از جنس فیبروز دور آن ایجاد میکند.که به این لایه کپسول میگویند و به عمل انجام شده توسط سیستم ایمنی بدن انقباض کپسولی میگویند.

درمان کپسول ایجاد شده در اثر عمل پروتز به چه صورت است ؟

مرحله اول : ایجاد کپسول که تقریبا طبیعی است و در سینه فرد بعد عمل تقریبا این یک واکنش طبیعی است و بیمار تحت مراقبت طبیعی قرار میگیرد ولی اگر این واکنش بدن به مرحله 3 و 4 برسد باید عمل جراحی صورت گیرد.
و این عمل جراحی میتواند بصورت کپسولکتومی باشد که هم پروتز تعویض میشود و هم کپسول برداشته میشود و هم میتواند عمل بصورت عمل کپسولوتومی انجام داد که در این عمل پروتز برداشته میشود و کپسول فقط برش میخورد  

پروتز سینه از لحاظ جنس شکل و محتویات به چند دسته تقسیم میگردد؟

به 4 دسته کلی میتوان تقسیم نمود :
1- از لحاظ جنس محتویات داخل آن : تمامی پروتز های سینه پوششی از جنس سیلیکون سخت دارند.اما ممکن است داخل این پوشش از سرم نمکی ( سالین) یا ژل سیلیکون پرشده که بنابراینپروتز سینه هارا براین اسا به دو دسته تقسیم میگردد ( البته اخیرا انواع مخلوطی از پروتز های که داخل هم نمکی هم ژل سیلیکونی وجود دارد ساخته شده است که کاربرد های خاص خود را دارند.

2- نوع سطح : هرکدام از پرو.تز های سینه سالین یا ژل ممکن است دارای پوششی صاف ) (SMOTH یا زبر ( TEXTURED) از جنس سیلیکون باشد که هدف از پیدایش پروتز های سینه زبرکاهش عارضه انقباض کپسولی است . – هر کدام از این دو نوع پروتز سینه طرفداران خاص خود را دارند اما پروتز های زبر پر طرفدارترند/

3- شکل : پروتز های سینه را بر اساس شکل میتوان به دو دسته تقسیم کرد : گرد و قطره اشکی یا آناتومیکال.
– در پروتز های گرد در نمای رخ و نیم رخ پروتز متقارن و شبیه نیکره است . اما در پروتز های اشکی : قسمت بالای پروتز کم ضخامت تر از پایین آن است .
پروتز های قطره اشکی با ایجاد نمای طبیعی سینه که قسمت بالا خالی تر از قسمت پایینتر است ساخته شده اند که طرفداران خاص خود را دارند .

4- مقدار برجستگی بر اساس برجستگی پروتز ها به سه قسم تقسیم میشوند :

برجستگی متوسط یا MODERATE برجسنگی زیاد یا HIGH PROFILE برجستگی خیلی زیاد یا ULTRA HIGH PROFILE منظور اینست که اگر شعاع قاعده دایره( پروتز) را ثابت در نظر بگیریم هر چه از پروفیل یا برجستگی کمتر به سمت برجستگی بیشتر و خیلی زیاد برویم در نماب نیم رخ مقدار برجستگی پروتز بیشتر میشود/این تفاوت برجستگی ها بخ جراح کمک میکند تا متناسب با اشکال مختلف سینه اشکال مختلف پروتز ها را بکار برده و نتیجه بهتری بگیرند.

پروتز سینه


 • آیا به طور کلی عمل جراحی پروتز سینه عوارض دارد؟ 

 • بطور کلی پروتز سینه یک جسم خارجی است که طی عمل جراحی درون بافت سینه یا زیر ماهیچه های قفسه سینه قرار داده میشود و سیستم ایمنی بدن انسان بصورت طبیعی به وارد شدن هر نوع جسم خارجی واکنش مناسب و متقابل و لازم را انجام میدهد .
 • و این واکنش بدن نسبت به تکنولوژی جنس وارد شده در بدن هر فرد متفاوت است / در عمل زیبایی پروتز سینه  ،  پروتز طوری ساخته شده که از لحاظ جنس و ساختار به شکلی عمل میکند که کمترین واکنش منفی را از سوی سیستم ایمنی بدن دریافت نماید ( ولی باز هم نمونه های از هر یک از صد نفر وجود دارد که ممکن است دچار آن شوند که این موارد بصورت تیتر وار در ذیل آورده شده است :
 • هماتوم یا لخته شدن خون اطراف پروتز
 • سروما یا ایجاد مایع اطراف پروتز ( که معمولا دو هفته بعد عمل رخ میدهدو احتمال آن 1% است)
 • عفونت که معمولا دو هفته بعد عمل خود را نشان میدهد و احتمال آن 1% میباشد.
 • انقباض کپسولی: انقباض کپسولی در طی ماه ها و سالهای بعد عمل ممکن است رخ دهد امااحتمال ان در سال اول بعد عمل بیشتر است.
 • جوشگاه معیوب  یا جراحت غیر طبیعی
 • پارگی پروتز
 • نشت سیلیکون
 • چروکیده و موجدار شدن 
 • ترشح چرک از محل زخم
 • تب و لرز

خونریزی بعد عمل پروتز سینه به چه صورت اتفاق میافتد  ودر صورت وقوع بیمار چه واکنشی بایدانجام دهد؟

بعضی از بیماران د رفضای اطراف پروتز دچار خونریزی داخلی میشوند ( که این خونریزی در برخی افراد چند ساعت بعد عمل و در برخی دیگر 2 الی 3 هفته بعد عمل اتقاق میافت که در صورت وقوع سینه سفت و متورم میشود که در این صورت باید بلافاصله باجراح خود تماس گرفته شود و عمل جراحی دوباره ای انجام گیرد تا طی این عمل خونریزی برطرف و خون داخل سینه تخلیه گردد.( البته قابل ذکر است که دچار شدن به این عارضه ا% امکان وقوع دارد )

در صورت وقوع خونریزی آیا پروتز حتما باید از بدن خارج گردد ؟ و آیا بیمار پس از عمل نیاز به بستری شدن دارد ؟

خیر برای تخلیه خون از سینه نیازی به برداشتن پروتز نیست و بیمار بعد از دو یا سه ساعت میتواند از بیمارستان مرخص شود .

بدترین و پردردسرین عارضه احتمالی عمل پروتز سینه چیست ؟

عفونت مشکل سازترین عارضه احتمالی عمل پروتز سینه است( که البته احتمال وقوع آن کمتر از 1% است)


نحوه تشخیص عفونت بعد از عمل پروتز سینه چیست ؟

این عارضه معمولا 2 تا 3 هفته بعد عمل مشخص میکردد و نشانه های آن متورم شدن سینه ها و ترشحات بدبو از جای زخم و وقوع تب در فرد است که در صورت مشاهه آن بیمار بلافاصله باید با پزشک خود تماس بگیرد .

بطور کلی بیمار باید با ظاهر شدن عوامل ذیل نگران وجود عارضه عفونت بعد عمل و عفونت در سینه ها شود :

 • تورم –  قرمزی  –  گرمی   –  ترشح و چرک بد بو از جای زخم وعلاِئم سیستمیک مانند تب و لرز

عفونت ایجاد شده چگونه درمان میشود ؟

در برخی موارد با تجویز آنتی بیوتیک عفونت برطرف میشود – ولی در اکثر موارد با عفونت شدید در اطراف پروتز سینه لازم است پروتز از محل سینه خارج گردد و عفونت کنترل شده و 3 تا 6 ماه بع د دوباره پروتز در جای خود گذاشته شود.

آیا در اثر عفونت که پروتز از سینه خارج میگردد دوباره امکان جایگزینی مجدد همان پروتز وجود دارد؟

خیر – بلافاصله بعد درمان عفونت امکانپذیر نیستت و حداقل بین 3 تا6 ماه بسته به نوع سیستم بهبود بدن باید صبر کرد و در صورت بهبود عفونت مجددا پروتز جدید در جای خود قرار میگیرد.

آیا پروتز سینه در جهت بزرگ کردن سینه تأثیری در روابط جنسی و حس نوک سینه دارد یا خیر؟

پروتز سینه معمولا تاثیری در کاهش یا از بین رفتن نوک سینه ندارد حتی در دوره کوتاهی پس از عمل ممکن است حس نوک سینه با افزایش به صورت گزگز و مورمور ظاهر شود.

آیا بعد از جراحی پروتز پستان مشکلی جهت شیردهی پیش می آید؟

طبق نظر بهترین متخصص زیبایی دکتر جعفری خیر، پروتز پستان تأثیری بر روی شیردهی ندارد.

آیا پروتز پستان باعث بوجود آمدن سرطان سینه می شود ویا ریسک بوجود آمدن سرطان را بالا می برد؟

طبق نظر دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی خیر، شواهد قطعی و اثبات شده ای در این رابطه وجود ندارد.


پروتز روی عضله مناسب تر است یا زیر عضله؟

اصولا بهتر است پروتز سینه در روی عضله و زیر فاشیای عضله باشد بدین ترتیب پروتز در لایه عمیق تری قرار میگیرد و نتیجه طبیعی تر می شود .

از چه طریقی می توان متوجه شد که پروتز روی عضله یا  زیر عضله قرار می گیرد؟

به غیر از معاینه فیزیکی توسط فوق تخصص پلاستیک راه دیگری وجود ندارد.

چه مدت پس از جراحی پروتز سینه در جهت بزرگ کردن سینه می توان ورزش کرد؟

۲ تا ۳ هفته پس از عمل می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا برای جراحی پروتز سینه محدودیت سنی وجود دارد؟

طبق نظر بهترین متخصص زیبایی دکتر جعفری بعد از تکمیل سن بلوغ گذاشتن پروتز سینه منعی ندارد.

برای گذاشتن پروتز از چه برندی استفاده می شود؟

دکتر مهدی جعفری از برند منتور(آمریکا) و پلی تک (آلمان) استفاده می کنند.


آیا پروتز ها دائمی هستند یا احتیاج به تعویض دارند؟

در صورتیکه عارضه ای برای پروتز رخ ندهد، مشکلی بوجود نمی آیدو دائمی خواهند بود.

آیا بعد از عمل پروتز سینه لازم به استفاده از سوتین مخصوص هست؟ برای چه مدت ؟

بله ، بلافاصله پس از جراحی تا ۸ هفته پس از آن باید از سوتین مخصوص استفاده کرد و ۸ هفته که به اتمام رسید هر زمان ورزش و فعالیت های سنگین بدنی انجام می شود باید از این سوتین استفاده کرد.

در این بخش دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی به سوالات شما درخصوص عمل سینه یا ماموپلاستی و بزرگ کردن سینه با جراحی پروتز سینه پاسخ داده اند.
.

 

جهت مشاهده نمونه جراحی های انجام شده توسط دکتر مهدی جعفری به صفحه فیسبوک ایشان مراجعه نمایید