جراحی زیبایی بینی

دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح زیبایی و جراح بینی سابقه ای طولانی در جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی دارند.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی 

روش های جراحی بینی :

 جراحی بینی یکی از رایج ترین اعمال جراحی زیبایی است که فارغ از جنسیت ، هر فردی می تواند نسبت به انجام آن اقدام نماید ؛ شمار طرفداران این جراحی در سرتاسر دنیا در حال افزایش است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. توجه داشته باشید که انجام جراحی بینی ، مستلزم پشت سر گذاشتن سن رشد می باشد ؛ لذا تا قبل از تکامل رشد نباید نسبت به انجام آن اقدام نمود. جراحی بینی در گذشته ، صرفا با هدف کوچک کردن بینی انجام می گرفت و تکنیک جراحی بینی در آن دوران به صورت کاهنده بود ؛ یعنی به منظور کوچک کردن بینی از غضروف و استخوان بینی به میزان زیادی کاسته می شد.

از این رو پس از عمل بینی ، احتمال بروز مشکلات تنفسی و تغییر شكل های نا مطلوب با گذر زمان به میزان قابل توجهی وجود داشت. همچنین در تکنیک های قدیمی جراحی بینی ، احتمال افتادگی نوک بینی نیز پس از عمل وجود داشت.

این در حالی است که با پیشرفت علوم پزشکی و ورود تکنولوژی های نوین به عرصه پزشکی ؛ تکنیک های جدیدی برای انجام جراحی بینی مورد استفاده قرار گرفته اند كه احتمال بروز چنین مشکلاتی را بصورت قابل توجهی كاهش داده است. لازم به ذکر است که روش های جدید جراحی بینی با کاهش عوارض عمل ، بسیار مورد استقبال واقع شده اند. تکنیک های جراحی بینی، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی با دو تکنیک باز و بسته قابل انجام است. در ابتدا توجه داشته باشید که وجه تمایز این دو روش در برشی است که بر روی پوست مابین حفره های بینی که در پزشکی به ان کلوملا مي گويند، ایجاد می گردد. در ادامه به شرح توضیحاتی پیرامون روش های جراحی بینی خواهیم پرداخت.

 

 رینوپلاستی باز :

در جراحی بینی به روش باز ، علاوه بر برش هایی که داخل بینی زده می شود ، برشی نیز بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می شود. به دلیل وجود برش بر روی کلوملا ، جراح پلاستيك به راحتی پوست بینی را از روی اسکلت بینی بلند نموده و اصلاحات مورد نظر خود را با هنرمندي بر روی بینی اعمال می نماید. بر این اساس می توان گفت که دقت و مانور جراح بینی در جراحی بینی باز ، به مراتب بیشتر از روش بسته خواهد بود ؛ در نتیجه ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی در روش باز با سهولت بيشتري امکان پذیر است. از این رو این روش از جراحی بینی به نسبت جراحی بینی به روش بسته ، طرفداران بیشتری دارد و اکثر جراحان بینی ، برای عمل بینی از روش باز استفاده می کنند.

 

رینوپلاستی بسته :

در جراحی بینی به روش بسته ، برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی گردد و تمامی برش های لازم برای عمل در داخل بینی زده می شوند. در این روش ، جراح بینی می بایست کلیه اقدامات اصلاحی خود را از داخل حفره های بینی بر روی آن اعمال نماید ؛ بنابراین نسبت به روش باز دید محدودتری دارد و نمی تواند تغییرات وسیعی بر روی بینی بیمار ایجاد نماید.

البته لازم به ذکر است که مدت زمان انجام جراحی بینی به روش  بسته ، کمتر از روش باز است. همچنین به دلیل عدم ایجاد برش بر روی کلوملا هیچ نوع برشی روی قسمت خارجی بینی ایجاد نخواهد شد و در نتیجه میزان ورم نوک بینی نیز به‌ مراتب کمتر از روش باز خواهد بود.

دستورالعمل ها و اقدامات قبل از جراحی بینی :

  • قبل از جراحی بینی ، ممکن است پزشک شما برای تان داروهایی را تجویز نمایند که در این صورت باید نسبت به مصرف به موقع آن ها دقت داشته و مطابق دستور به مصرف برسانید.
  • به طور کلی مصرف برخی داروها از جمله آسپرین و داروهای حاوی آن ، بروفن ، ژلوفن و مواردی از این قبیل و همچنین ویتامین E ؛ از دو هفته قبل از جراحی بینی باید قطع شود ، زیرا این داروها سبب كاهش قدرت انعقادپذيري خون شده و احتمال خونریزی در حین و پس از عمل را تشدید می کنند.
  • از آن جا که دخانیات و مشروبات الکلی ، سبب بروز اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی خون می شوند ؛ توصیه می شود حداقل از دو هفته قبل از جراحی بینی نسبت به قطع مصرف آن ها اقدام نمایید ، چرا که اختلال خونرسانی موجب كاهش خونرساني پوست بيني در حین عمل شده و پس از عمل نیز می تواند منجر به بروز اشکال در روند بهبودی و ترمیم زخم ها شود.
  • افراد در روز جراحی بینی باید از به همراه داشتن هر گونه اشیاء و ابزار فلزی از قبیل زیور آلات نظیر ساعت ، گردنبند و غیره خودداری نمایند.
  • خانم ها در روز جراحی بینی باید از داشتن آرایش اجتناب فرموده و آقایان نیز کمترین میزان ریش و سبیل را داشته باشند.
  • در روز جراحی بینی افراد باید لباس های گشاد دارای دکمه یا زیپ بپوشند تا پس از عمل ، در هنگام تعویض لباس با مشکل مواجه نشده و بینی شان تحت فشار قرار نگیرد.
  • برای کاهش کبودی و تورم بعد از عمل بینی به مدت 48 الی 72 ساعت از کمپرس سرد استفاده نمایید. در رژیم غذایی از غذاهای میکس شده و نرم که احتیاج به جویدن زیاد ندارند، استفاده نمایید. چند روز اول بعد از جراحی بینی از آبمیوه های طبیعی از قبیل آناناس استفاده کنید.

جراحی بینی با بیهوشی یا بی حسی :

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند شکل بگیرد ، این است که جراحی بینی با بیهوشی یا بی حسی کدام بهتر است ؟

به طور کلی توجه داشته باشید که جراحی بینی با هدف برطرف کردن ایرادات ظاهری و حفظ عملکرد طبیعی بینی انجام می شود. حال آن که جراحی بینی را می توان با بی حسی موضعی همراه با ایجاد خواب آلودگی عمیق ( سدیشن ) یا با بیهوشی عمومی انجام داد.

جراحی بینی با بیهوشی بهتر است یا بی حسی ؟

به طور کلی جراحی بینی یک عملی سرپایی است و بیمار پس از انجام آن و بعد از چند ساعت که به وضعیت نرمال رسید از مرکز جراحی ترخیص خواهد شد. عمل جراحی زیبایی بینی از آن دسته از عمل هایی است که با روش های مختلف قابل انجام خواهد بود.

همانطور که اشاره شد این عمل جراحی ، هم با بیهوشی و هم با بی حسی موضعی قابل انجام است. نحوه بی حسی یا بیهوشی به فاکتورهای مختلفی از قبیل شرایط بیمار و صلاحدید جراح بینی و متخصص بیهوشی بستگی دارد و جراح و متخصص بیهوشی نقش بسزایی در تصمیم نهایی خواهند داشت.

اگرچه در گذشته بیشتر جراحی های بینی با خواب آلودگی و بی حسی موضعی متداول بود و انجام می گرفت ، اما امروزه اكثریت جراحان پلاستيك بینی با وجود داروها و شیوه های بیهوشی جدیدتر كه ضریب اطمینان بیهوشی عمومی را نسبت به گذشته بصورت چشمگیری بالاتر برده ؛ عموما ترجیح می دهند از بیهوشی عمومی بوسیله داروهایی با نیمه عمر كوتاه كه پس از پایان جراحی بینی اثرات آن ها سریعتر برطرف گردیده و بیمار راحت تر و سریعتر به هوشیاری كامل بر می گردد ، استفاده نمایند.

 تفاوت جراحی بینی با بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی چیست ؟

تفاوت اصلی این دو روش این است که در بیهوشی عمومی ؛ فرد در حین عمل ، هوشیاری خود را کامل از دست خواهد داد ؛ اما در بی حسی موضعی ، بیمار بی حس است و حالت خواب آلودگی خواهد داشت.

جراحی بینی

جراحی بینی

همه چیز درباره عمل بینی گوشتی و بینی استخوانی :

از آن‌‎جایی که جراحی زیبایی بینی از عمل‌های سبک و کم‌عارضه در حوزه زیبایی شناخته می‌شود، اغلب افراد برای بهبود ظاهر خود و داشتن بینی خوش‌فرم‌تر و برخی هم به‌منظور بهبود برخی مشکلات تنفسی سراغ این جراحی می‌روند.

حال این پرسش پیش می‌آید که نتیجه عمل بینی گوشتی بهتر است یا بینی استخوانی؟
لازم به ذکر است، جراحی زیبایی انواع بینی شامل ملاحظات مختلفی می‌‌شود. بنابراین اگر در جراحی بینی خود مصمم هستید؛ به شما توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی، درباره هر آنچه می‌خواهید و لازم است بدانید، مطالعه کنید.

اهمیت انتخاب جراح بینی :

در مرحله اول، پیشنهاد می‌شود مقالات جراحان ماهر را مطالعه کنید؛ چرا که معیار مناسبی برای انتخاب متخصص جراحی بینی هستند. انتخاب پزشک معالج، مؤلفه مهمی در افزایش هر چه بیشتر میزان رضایت از عمل به‌شمار می‌رود.

توجه داشته باشید در مورد نحوه‌ انجام عمل و عارضه‌های پس از عمل از پزشک خود به‌طور دقیق بپرسید تا میزان رضایتتان از عمل بیشتر شود.

همچنین باید توجه کنید که بینی شما از کدام نوع است. برای مثال اگر از نوع گوشتی است لازم است بدانيد بيني شما چه اصلاحاتي و به چه ميزان تغيير پيدا خواهد كرد.

البته باید در نظر داشت که علاوه بر مهارت و توانمندی جراح، عوامل دیگری هم در نتیجه جراحی مؤثر هستند:
• نوع بینی: گوشتی یا استخوانی‌‌
• جنس پوست: ضخامت و انعطاف‌پذیری آن
• مشکلات ساختاری: مانند انحراف در تیغه بینی
• انتظار و توقع بیمار از جراحی بینی

 

شناخت بینی گوشتی :

بینی گوشتی دارای ساختمان استخوانی – غضروفی ضعیف با پوست ضخیم و دارای غدد چربی متعدد است. پوست بینی گوشتی به دو دسته بینی با پوست معمولی و بینی با پوست ضخیم تقسیم‌بندی‌ می‌شود. جراحی بینی گوشتی به‌دلیل جنس پوست آن، کمی‌ سخت‌تر و فنی‌تر از جراحی بینی استخوانی است.

در ادامه به صورت خلاصه مشخصات اصلی بینی گوشتی را براي شما توضيح مي دهيم:

• پوست بینی: ضخیم، چرب به همراه منافذ وسیع
• نوک بینی: پهن است و سفتي غضروف در زیر آن احساس نمی‌شود.
• پره‌های بینی: بلند، پهن و ضخیم
• غضروف و استخوان بینی: ضعیف
پوست بینی با ضخامت زياد، به‌عنوان یک چالش بزرگ در جراحی بینی مطرح است که باعث شده برخی پزشکان از جراحی این نوع بيني ها خودداری کنند.

 

آیا بینی گوشتی به ‌شکل قبل از عمل بازمی‌گردد؟

شاید اولین نگرانی در بین افرادی که دارای بینی گوشتی هستند این است که آیا پس از عمل بینی گوشتی و با گذر زمان، بینی حالت خود را حفظ می‌کند یا به شکل سابق خود بازمی‌گردد؟ اگرچه در گذشته به‌دلیل سنتی‌ بودن این عمل، شکل بینی پس از عمل دچار تغییر می‌شد، اما امروزه با روش‌های جدیدی که برای این عمل انجام می‌شود، ریسک آن به کمترین حد ممکن و حتی به صفر رسیده است.
اگر جراح تشخیص دهد برای نازک‌ترشدن فرم سر بینی باید چربی زیر بینی برداشته شود، در صورت بی دقتی منجر به بدشکلی سر بینی شده و در صورتی که بیش از اندازه برداشته شود باعث اختلال در خون‌رسانی نوک بینی شده و عوارض بدی برای بیمار خواهد داشت.

البته انتخاب جراح باتجربه برای مشاوره پیش از جراحی عمل بینی گوشتی، این احتمال را از بین می‌برد.

همانطوري كه ذكر شد به‌دلیل اینکه بینی‌های گوشتی، غضروف و استخوان‌بندی ضعیف‌تری دارند و در جراحی بینی، بیشترین قسمتي كه با افزايش سن و نيروي جاذبه زمين تحت تاثير قرار مي گيرند،پوست و پره‌های بینی است،امکان اینکه پس از گذشت مدتی از جراحی، سر بینی به سمت پایین متمایل شود، وجود دارد. هرچند در صورت حصول نتیجه دلخواه تا شش ماه پس از جراحی بینی گوشتی، دیگر تغییر عمده‌ای در بینی رخ نخواهد داد و به همان شکل باقی می‌ماند.
– جراح برای پیشگیری از این مشکل، با بخیه‌زدن صحیح غضروف‌ها و پیوند گرافت غضروفی به تیغه بینی و ستون بینی باعث تقویت غضروف‌های ضعیف می‌شود. این کار از افتادگی بینی جلوگیری می‌کند.

– بعد از جراحی بینی، بینی‌های گوشتی نسبت به بینی‌های استخوانی دارای تورم شدیدتر و نیازمند دوران نقاهت طولانی‌تر هستند. در نتیجه بهبودی و تغييرات كمتر و دیرتر انجام می‌‌گیرد.

مزایای جراحی بینی باز برای عمل بینی گوشتی :

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، با محدودیت‌هایی در جراحی روبه‌رو هستند که پزشک جراح باید در جلسه مشاوره اولیه، توضیحات لازم را به بیمار ارائه دهد. با این حال جراحی باز این امکان را فراهم می‌کند که زاویه و شکل دلخواه به نوک بینی داده شده و بزرگي و پهني نوك بيني تا حد امكان اصلاح شود. در این جراحی ،غصروف هاي نوک بینی تراشیده شده و ممكن است از آنها برای ساخت پل بینی استفاده می‌شود.
همچنین جراح می‌تواند تا حدی بزرگي سوراخ هاي بینی را اصلاح کند.

 

ورم بینی گوشتی بعد از جراحی :

تورم بعد از عمل بینی و کبودی خفیف زیر چشم بعد از راینوپلاستی، در هفته اول کاملاً طبیعی است. البته میزان ورم در افراد متفاوت است. ورم بینی در بینی‌های گوشتی نسبت به‌ بینی‌های استخوانی به‌دلیل ضخامت پوست بیشتر است و ورم بینی گوشتی بعد از عمل جراحی، موضوعی است که بیماران را نگران می‌کند. هرچند 60 تا 70 درصد ورم‌های شدید هم بعد از سه تا چهار ماه از بین می‌روند و 80 تا 90 درصد هم تا یک سال بعد رفع می‌شوند. البته بهبودی کامل ورم‌ها دو الی سه سال طول می‌کشد.

زیباجویان دارای بینی‌ گوشتی باید تا بهودی کامل تورم ناشی از جراحی صبر داشته باشند و سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند.

شاید این جمله که عمل بینی استخوانی نتیجه بهتری به دنبال دارد را زیاد شنیده‌اید. اگر بخواهیم به نتیجه جراحی بینی استخوانی و گوشتی بپردازیم به‌طور کلی عمل‌ بینی‌های گوشتی نتایج با تفاوت کم‌تری به‌دنبال دارند؛ چراکه این نوع عمل با چالش بزرگی چون کمبود غضروف ،پهن بودن نوک بینی و ضخيم بودن پوست بيني همراه است و اغلب نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی، بسیار زیبا و ایده‌آل‌تر است. بینی استخوانی که در اصطلاح به آن، بینی قوزدار و عقابی می‌گویند، اسکلت غضروفی – استخوانی محکم و قوی‌ با پوستی ظریف دارد که همین ویژگی به ظرافت تراش استخوان بینی در حین عمل جراحی بینی کمک می‌کند که منجر به جلوه‌ی بسیار زیبای بینی‌های استخوانی پس از عمل می‌شود.

در ادامه به صورت خلاصه مشخصات اصلی بینی استخوانی را برشمرده‌ایم:
• شکل ظاهری: دارای قوز
• جنس پوست: نازک با انعطاف‌پذیری بالا
• استخوان: باریک
• بافت غضروفی: بسیار مستحکم
• لایه‌های چربی:بسیار نازک
• پره‌های بینی: کوچک و باریک

در حين جراحی بینی استخوانی، مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی، کجی بینی، پولیپ و شکستگی بینی و … را مي توان درمان و رفع كرد.

روش انجام جراحی بینی استخوانی :

جراحی بینی استخوانی شامل تراش غضروف و تغییرات استئوتومی برای رفع ایرادات بینی است. لازم به ذکر است، معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک، تصویربرداری از بینی بیمار و بحث در مورد انتظارات بیمار، در نتیجه عمل بسیار مؤثر هستند.
برخی از جراحان با نرم‌افزارهای خاص در زمینه شبیه‌سازی بینی، می‌توانند نتیجه احتمالی را قبل از عمل پیش‌بینی ‌ و به بيمار ارائه کنند. به این ترتیب مراجعه‌کنندگان می‌توانند تناسب بینی جدید خود را روی صورتشان مشاهده کنند.اما از انجا كه حصول نتيجه جراحي دقيقا مشابه تصاوير بازسازي شده نخواهد بود،ممكن است باعث نارضايتي بيماران بعد از عمل شود

،لذا اين روش مقبول اكثريت جراحان پلاستيك بيني نيست.

در عمل بینی استخوانی، جراح، غضروف و استخوان را برای شکل‌دادن به بینی برداشته، برش داخلی یا خارجی ایجاد کرده و پوست را بلند می‌کند تا با از بین بردن استخوان‌های نامناسب، برآمدگی را برطرف یا از نو تنظیم کند. در این نوع جراحی معمولاً حجم استخوان کاهش می‌یابد و بافت‌های اضافی برداشته می‌شوند.
در این نوع جراحی، روی پوست بینی هیچ‌گونه اقدامی انجام نمی‌گیرد، زیرا پوست به‌وسیله خاصیت ارتجاعی خود تغییر و به‌راحتی و به شکل خاصی با بافت استخوانی ارتباط برقرار می‌کند

درصد برگشت‌پذیری بینی استخوانی :

بازگشت برآمدگی و قوز بینی در جراحی بینی‌های استخوانی بسیار کم رخ می‌دهد و بینی شکل خود را تا حدود زیادی حفظ می‌کند.

البته رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی بینی مانند نخوردن ضربه به بینی در دوره بهبودی، چسب‌زدن به بینی، نخوابیدن به پهلو و … در کوتاه‌ترشدن دوره نقاهت و گرفتن نتیجه ایده‌آل از جراحی بینی مؤثر هستند.
در مواردی که بر اثر یک ضربه شدید، بینی دچار شکستگی در ساختمان غضروفی – اسکلتی و انحرافات شديد شده باشد،ممكن است نتيجه مطلوب حاصل نشود و نياز به جراحي هاي ترميمي بعدي هم وجود داشته باشد.

آیا بینی استخوانی با بینی گوشتی اشتباه گرفته می‌شود؟

بینی‌های گوشتی و استخوانی به‌راحتی قابل تشخیص هستند. در بعضی موارد با این‌که غضروف و استخوان بینی قوی است اما پوست بینی نیز ضخیم است که ممکن است با بینی گوشتی اشتباه گرفته شود. البته جای نگرانی نیست؛ چراکه قبل از جراحی بینی، ضخامت پوست بینی ارزیابی می‌شود. همچنین یک جراح بینی با در نظر گرفتن مؤلفه‌های اصلی تمام مشخصه‌های بینی را ارزیابی می‌کند

نتیجه عمل بینی استخوانی بهتر است یا گوشتی؟

متفاوت بودن نتیجه عمل بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی در ساختار این نوع بینی‌هاست. معمولاً افرادی که بینی استخوانی دارند، تغییرات بیشتری را احساس می‌کنند. اما افرادی که بینی گوشتی دارند، به‌دلیل اینکه بیشتر ساختار بینی‌ آن‌ها را غضروف‌های نازک و ضعیف تشکیل داده، نباید انتظار بینی فانتزی داشته باشند و اغلب نتیجه چنین جراحی، یک بینی طبیعی است.

بهبودی بینی استخوانی سریع‌تر است یا بینی گوشتی؟

جراحی در بینی های استخوانی به منظور اصلاح بزرگی و فرم استخوان‌های بینی انجام میشود که روند بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. در بینی های گوشتی، جراحی روی بافت نرم بینی که دارای پوست ضخیم (بینی گوشتی) است، انجام می‌شود که روند بهبودی را طولانی‌تر خواهد کرد.
همچنین مدت زمان انجام عمل زیبایی بینی استخوانی معمولاً طولانی نیست و به پیچیدگی‌های حین عمل بستگی دارد. بیمار پس از گذشت چند ساعت از عمل، از مركز جراحی مرخص شده و اغلب بیماران درد چندانی پس از عمل احساس نمی‌کنند. گفتنی است در جراحی بینی استخوانی نسبت به عمل بینی گوشتی نتایج بهتر است.

روش‌های کاهش تورم انواع بینی استخوانی و گوشتی

• کمپرس سرد تا ٧٢ ساعت
• عدم استحمام با آب داغ تا دو هفته
• مصرف سدیم را کم کنید. مثل نمک
• حرکت و فعالیت‌های‌تان را کم کنید.
• بالا نگه‌داشتن سر و گردن در هنگام دراز كشيدن و قرار گرفتن به صورت طاق باز تا چهار هفته بعد از عمل.

آیا روش جراحی بینی استخوانی با بینی گوشتی متفاوت است؟

مهم‌ترین تفاوت بینی استخوانی و گوشتی، میزان ضخامت پوست بینی است. تفاوت جراحی بینی گوشتی با استخوانی هم به همین عامل بستگی دارد.
بینی‌های نژاد ایرانی ترکیبی از بینی‌های گوشتی و استخوانی و دارای پوست ضخیم و چرب هستند. بنابراین در جراحی آن‌ها بايد روش‌هاي مناسب براي هر دو را به‌ كار برد. در جراحی بینی استخوانی معمولاً از حجم بيني کم می‌شود و شکل مناسبی به آن داده می‌شود. در مقابل، در جراحی بینی‌های گوشتی پیوند غضروف به نوک بینی و پل بینی انجام می‌شود. معمولاً این بافت غضروفی از تیغه بینی برداشته می‌شود. گاهی هم تیغه غضروفی بینی به‌دلیل ضربه یا شکستگی، استخوانی می‌شود که این غضروف از گوش برداشته می‌شود و در شکل‌دهی بینی گوشتی -که کار دشواری است- مورداستفاده قرار می‌گیرد. جراح بینی باید کوچک کردن بینی های گوش

 

تی را تا جایی که به بافت های بینی آسیب وارد نشود، انجام دهد.

پرسش‌های رایج درباره جراحی بینی

آیا نتیجه عمل بینی گوشتی رضایت‌بخش است؟
واقعیت این است که نتیجه‌گرفتن از عمل بینی گوشتی خیلی سخت‌تر از بینی استخوانی است. به هر حال هیچ‌وقت یک بینی گوشتی مانند یک بینی استخوانی نتیجه نمی‌دهد، ولی اگر بینی گوشتی خوب عمل شود، چهره فرد عمل‌شده را بهتر می‌کند و اصطلاحاً می‌توان گفت که به عمل کردن آن می‌ارزد.
طراحی‌های کامپیوتری قابل اعتماد هستند؟
طراحی کامپیوتری به‌منظور نمایش به بیمار است و تضمینی وجود ندارد که نتیجه عمل بینی الزاماً به همان شکل موجود در تصویر حاصل شود.
ورم بعد از جراحی بینی گوشتی بیشتر است یا جراحی بینی استخوانی؟
بعد از هر دو عمل ورم وجود دارد، اما بسته به توان و تجربه‌ای که جراح بینی دارد، میزان تورم در جراحی بینی گوشتی بیشتر از جراحی بینی استخوانی است. هرچند تورم در هر دو حالت به‌مرور زمان برطرف می‌شود.
اسپلینت یا گچ بینی بعد از عمل زیبایی باید تا چه مدت روی بینی قرار گیرد؟
توصیه می‌شود تا یک هفته روی بینی قرار گیرد. اما بهتر است بعد از گذشت یک هفته و زیر نظر پزشک، از روی بینی برداشته شود.
آیا بلافاصله بعد از برداشتن اسپلینت بینی باید چسب بینی استفاده کرد؟
بله، بعد از برداشتن اسپلینت از بینی خود، بهتر است جراح بینی اولین بار چسب را به بینی بزند و نحوه صحیح استفاده از آن را به بیمار آموزش دهد.
تامپون يا مش بعد از جراحی تا چه زمانی باید داخل بینی باشد؟
تا 48 ساعت،برداشتن آن باید زیر نظر جراح بینی یا فوق ‌تخصص جراحی پلاستیک باشد.
چه کسانی کاندیدای بهتری برای عمل جراحی بینی هستند؟
بهترین کاندیداهای عمل جراحی افرادی هستند که نقایص مشخص داشته و قبل از انجام جراحی با جراح همکاری کافی داشته و نسبت به عمل جراحی و نتایج آن توجیه باشند.
استفاده از تامپون بینی در اعمال جراحی پلاستیک بینی ضروری است؟
تامپون بینی یک تکه گاز (مش) آغشته به پماد آنتی‌بیوتیک است که در پایان عمل در داخل بینی گذاشته می‌شود. اما امروزه ثابت شده ارزش چندانی در جلوگیری از خونریزی بعد از عمل ندارد و مانع تنفس فرد از بینی و موجب تنفس دهانی و در نتیجه خشکی دهان می‌شود. بهتر است از پماد تتراسیکیلین یا آزیترومایسین در داخل بینی (بدون مش) استفاده شود.

دکتر مهدی جعفری با ارائه مشاوره تخصصی و رایگان درخصوص انواع روش های جراحی زیبایی از جمله جراحی رینوپلاستی ، جراحی زیبایی سینه یا ماموپلاستی ، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی ، جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن ، جراحی زیبایی باسن شامل لیفت باسن ، پروتز باسن و تزریق چربی به باسن ، تزریق ژل و تزریق بوتاکس در خدمت شماست

 

برای دیدن نمونه جراحی های ماموپلاستی ، جراحی رینوپلاستی ، ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک انجام شده توسط دکتر مهدی جعفری به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید