LOGO
https://doctorjafari.ir/

بزرگ كردن باسن با استفاده از تزريق چربي و يا پروتز باسن:

با بزرگ كردن باسن، می توان به این قسمت از بدن جذابیت و فرم زیبایی داد. معمولا خانم هایی که از تناسب اندام خود ناراضی هستند، به سراغ انجام این جراحي می روند تا باسن خود را برجسته نموده و تناسب اندام خود را بدست اورند.البته افراد ممکن است انگیزه های دیگری نیز برای انجام جراحی بزرگ كردن باسن داشته باشند.

پیش از آنکه به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش جراحی دست یابیم، بهتر است در مورد دو روش انجام بزرگ كردن باسن،يعني تزريق چربي و پروتز باسن نكات بيشري بدانيم.
با جراحي بزرگ كردن باسن می توان به این قسمت از بدن جذابیت و فرم زیبایی داد. معمولا خانم هایی که از تناسب اندام خود ناراضی هستند، به سراغ انجام این روش درمانی می روند تا باسن خود را برجسته نموده و تناسب اندام خود را بدست اورند.البته افراد ممکن است انگیزه های دیگری نیز برای انجام جراحی بزرگ كردن باسن داشته باشند.

دو روش اصلی برای بزرگ و برجسته کردن باسن و داشتن باسنی جذاب و منحنی شکل وجود دارد:

تزریق چربی یا استفاده از انواع پروتز باسن.


این دو روش از یکدیگر بسیار متفاوت هستند، اما می‌توانند باسنی با ظاهر طبیعی و يا پر و زيبا برای شما ایجاد کنند.
پروتز باسن (که پروتزگلوتئال نیز نامیده می‌شود) جهت بزرگ، برجسته و حجیم کردن باسن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتزهای باسن گرد يا بیضی‌شکل يا قطره اشكي(اناتوميكال ) بوده و دقیقاً شبیه پروتز سینه، دارای سطح صاف یا تاروپودی (تكسچر)هستند.
پروتزهای باسن از پوسته سیلیکوني تشكيل و محتوي ژل سيليكون مي باشند.
در برابر پارگی ،جابجایی و تورفتگی ناشی از اعمال فشار مقاوم هستند.
ازآنجایی‌که پروتزهای باسن در هر بار نشستن و برخاستن وزن زیادی را تحمل می‌کنند، دوام آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.
در جراحی بزرگ کردن باسن با استفاده از پروتز، جراح پلاستيك یک برش بر روی دنبالچه، در ناحیه بین دو باسن يا دو برش جداگانه دو طرف خط وسط بر روي دنبالچه ،ایجاد می‌کند.
نسبت به عضله باسن يا گلوتئال (بزرگ‌ترین عضله سرینی)
پروتز باسن ممكن است در سه محل تعبيه شود:
١) روي عضله ،زير فاشياي ان
٢) لابه لاي عضله
٣) زير عضله
قرار دادن پروتز زير عضله احتمال اسيب به عصب سياتيك و قرار دادن لابه لاي عضله احتمال جابجايي پروتز و اسيب به عضله را دارد ،لذا امروزه بيشتر پروتز روي عضله و زير فاشياي ان تعبيه مي شود.

عوارض جراحی پروتز باسن :

 • حرکت/ جابجایی پروتز تجمع ترشحات و يا خون (هماتوم و يا سروما)
 • انقباض کپسولی احتمال اسيب به عصب سياتيك
 • عفونت اسكار غير طبيعي زخم(جوشگاه معيوب)

حتی در صورت موفقیت‌آمیز بودن جراحی پروتز باسن، ظاهر و احساس نهایی ایجادشده به‌اندازه نتایج به‌دست‌آمده از طریق تزریق چربی طبیعی نیست.
افتادگي باسن كه در اثر افزايش سن و نيروي جاذبه ايجاد مي سود،اجتناب ناپذير خواهد بود.
درنهایت، پروتزهای باسن دائمی نیستند. ضرورت انجام عمل جراحی تعویض پروتز در آینده، به‌طورمعمول هشت ‌تا 12 سال پس از جراحی اولیه، به بیماران توصیه می‌شود.
در كل بايد بدانيم كه متاسفانه عمل جراحي پروتز باسن بر خلاف جراحي پروتز سينه جراحي پر عارضه و با ريسك بالاي عوارض محسوب مي شود و فرد متقاضي با علم به اين موضوع بايد براي انجام ان تصميم بگيرد.

عمل جراحي پروتز باسن انتخاب دوم روش جراحي بزرگ كردن باسن در افرادي است كه لاغر اندام بوده و چربي لازم براي تزريق به باسن را ندارند.
روش ارجح بزرگ كردن باسن تزريق چربي است اما متاسفانه بعضي افراد چربي لازم براي تزريق به باسن را ندارند و در صورت تصميم حتمي براي بزرگ كردن باسن مجبور به استفاده از پروتز مي باشند.

پروتز باسن
پروتز باسن

بزرگ کردن باسن با تزریق چربی:

یکی از روشهای بزرگ كردن باسن، تزریق چربی است؛ درصورتی‌که بیمار در نواحی دیگر بدن خود دارای اندوخته چربی کافی باشد، توصیه می‌شود به‌جای استفاده از پروتز، از روش تزریق چربی استفاده کند.

تزریق چربی به باسن شامل برداشتن چربی از بدن خود بیمار و تزریق آن در باسن برای حجیم ساختن و بزرگ کردن آن است. جراح طی یک عمل جراحی لیپوساکشن، با استفاده از یک کانول چربی را از شکم، کمر، پهلوها و يا ران ها برمی‌دارد. سپس ذرات چربی تصفیه‌شده و به لایه‌های چربی و عضله تزریق می‌شوند تا حجم موردنظر به باسن افزوده شود. چربی به‌طورمعمول از پهلوها، شکم، یا ناحیه پایینی کمر برداشته می‌شود.

این روش شامل تزریق‌های متعدد در لايه هاي متفاوت و در سرتاسر باسن است. چربی در عمق‌های مختلف تزریق می‌شود تا اطمینان حاصل شود که كمترين میزان جذب چربی بعد از عمل صورت بگيرد.
به‌منظور ایجاد فرم بهتر و تهيه چربي پیش از جراحی تزریق چربی، اغلب از لیپوساکشن استفاده می‌شود. برخی از سلول‌های چربی هنگام انتقال‌ زنده نمی‌مانند و تعداد سلول‌های چربی باقی‌مانده، محدود هستند. مقداری از چربی‌ها نیز هنگام تزریق به بدن باز جذب‌شده و در باسن باقي نخواهند ماند.
این موضوع میزان افزایش حجم طی یک نوبت جراحی را محدود می‌سازد. گاهی اوقات، به‌منظور حصول نتیجه موردنظر بیمار،‌ به بیش از یک نوبت جراحی انتقال چربی نیاز است.


بااین‌وجود، نتایج حاصل از تزریق چربی نسبت به استفاده از پروتز برتری دارد:

 • نتیجه حاصل هم ازلحاظ ظاهری و هم ازلحاظ احساسی طبیعی‌تر است.
 • خطر انقباض کپسولی یا پارگی پروتز وجود ندارد.
 • نیاز به تکرار جراحی در آینده به دلیل مشکلات مربوط به پروتز نمی‌باشد.
 • همچنین با برداشت چربی از قسمت‌های دیگر بدن، حجم چربی در آن نواحی کاهش می‌یابد.
 • با بزرگ کردن باسن پس از فرآیند تزریق چربی، بیشتر بیماران می‌توانند در عرض یک هفته به پشت میز کار خود بازگردند.
 • دوره بهبودی این روش به‌طورکلی سریع‌تر از جراحی بزرگ کردن باسن با استفاده از پروتز است و اغلب بیماران می‌توانند در عرض سه هفته به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
 • بیمارانی که تزریق چربی انجام داده‌اند، باید از اعمال وزن و يا ايجاد فشارزیاد بر باسن خود به مدت 2 هفته، ممانعت کنند.
 • هم‌چنین در طول این 2 هفته به بیماران توصیه می‌شود که به‌منظور محافظت از بافت‌های تازه افزوده‌شده و پیشگیری از تورم بیش‌ازحد، از لباس محافظ مخصوص يا گن استفاده نمایند.
 • بیماران باید طی حداکثر 3يا4 هفته به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردند.
 • بیماران می‌توانند تقریباً دو تا سه روز پس از جراحی تزريق چربي باسن تحرک طبیعی خود را از سر گیرند. دوره بهبودی پس از جراحی پروتز معمولاً دردناک‌تر از دوره بهبودی جراحی تزريق چربي به باسن است.
 • نتایج جراحی بزرگ کردن باسن با تزریق چربی، درصورتی‌که به‌طور صحیح انجام شود، دائمی هستند.
 • حصول نتایج نهایی و تعیین میزان چربی باز جذب‌شده توسط بدن حدود سه ماه پس از عمل جراحی مشخص مي شود.
 • مهمترين عواملی که می‌تواند نتایج به دست آمده را تغییر دهد، شامل تغییر در وزن، ترکیب بدن و یا درصد چربی بدن می‌باشد. با گذشت زمان، این امکان نیز وجود دارد که حدود 30تا 40 درصد چربی اصلی تزریق‌شده، جذب‌شده و به بدن بازگردد.
 • نتایج حاصل از جراحی بزرگ کردن باسن با استفاده از پروتز، بلافاصله قابل‌مشاهده است، اما ممکن است شش تا هشت ماه طول بکشد تا بیمار از لحاظ روحي پروتز را به‌عنوان بخشی طبیعی از بدن خود بپذیرد. پس‌ازاین زمان، افراد معمولاً فراموش می‌کنند که پروتزی در بدن آن‌ها وجود دارد.

در مورد تزريق چربي به باسن ميزان عوارض به مراتب كمتر از پروتز باسن مي باشد به طوري كه انتخاب اول روش جراحي بزرگ كردن باسن در افرادي كه ذخيره چربي كافي دارند،تزريق چربي به باسن است.


از عوارض تزريق چربي مي توان به : تجمع خون و ترشحات(سروما و هماتوم)،عفونت و جذب چربي اشاره كرد.

کاندید مناسب برای جراحی باسن چه کسی است؟

 • معمولا تمامی جراحان پلاستيك پیش از جراحی، در یک يا دو جلسه مشاوره اولیه، با بیمار خود صحبت می کنند. در این جلسه تمامی سوالات لازم را از ایشان پرسیده، و بررسی می کنند که آیا شخص فرد مناسبی برای انجام جراحی بزرگ كردن باسن به شمار می رود یا خیر؟
 • یکی از مهمترین مواردی که لازم است بیمار پیش از انجام جراحی باسن در نظر داشته باشد، شرایط روحی و جسمی فرد متقاضی جراحی است. زیرا این روش درمانی تهاجمی بوده و نیاز به بیهوشی دارد. بیمار باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد و هیچ مشکلی در مورد بیهوشی نداشته باشد.
 • از نظر ذهنی، بیمار باید انتظارات منطقی در مورد نتایج جراحی بزرگ كردن باسن داشته باشد.
 • از طرف دیگر بیمار باید انگیزه مناسبی برای انجام جراحی باسن داشته باشد.
 • اگر بیمار از نظر روحی در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد، ممکن است رضايت مناسبی از جراحی باسن به دست نیاورد.
 • مانند تمام موارد جراحي زيبايي فرد متقاضي بايد از سلامت جسمي و روحي برخوردار باشد و در صورت ابتلا به بيماري زمينه اي تاييديه اوكي عمل جراحي را از پزشك معالج اش داشته باشد.

هزینه جراحی بزرگ کردن باسن:


هزینه جراحی بزرگ کردن باسن بوسيله تزریق چربی باهزينه بزرگ کردن باسن با واسطه پروتز تفاوت بسیاری با یکدیگر دارد. میانگین هزینه کلی فرایند تزریق چربی وابسته به تکنیک لیپوساکشن موردنیاز برای برداشت چربی، و شامل هزینه پزشک، بیهوشی، هزینه بیمارستان و مراقبت و مراجعات پس از عمل می‌باشد. هزینه این روش بسته به میزان چربی موردنیاز برای دستیابی به نتیجه موردنظر و نیز جراح شما، منطقه جغرافیایی و هزینه‌های بیمارستان متفاوت خواهد بود.
جراحی بزرگ کردن باسن با استفاده از پروتز شامل هزینه پزشک، بیهوشی، هزینه پروتز، هزینه بیمارستان و مراقبت پس از عمل است. این هزینه ممکن است بر اساس شرایط خاص شما و نیز هزینه‌های جراح، منطقه جغرافیایی، و هزینه‌های بیمارستان متفاوت باشد.