ژل یا فیلر

گونه‌ها و لب‌های برجسته و پوست صاف و هموار ویژگی‌هایی هستند که برخی افراد به طور طبیعی دارا می‌باشند اما برخی افراد برای دستیابی به آن‌ها به کمی کمک از سوی متخصصان زیبایی نیاز دارند. یکی از بهترین راه‌های دستیابی به ویژگی‌های مورد نظر چهره تزریق ژل یا فیلر است.
درمان‌هایی که اخیراً در این زمینه به وجود آمده‌اند ساده هستند و نتایج آن‌ها بسته به نوع ژل تزريقي ،كوتاه مدت يا طولانی مدت ميتواند باشد.
در صورتی که به پزشك متخصص مراجعه نمایید تزریق ژل یا فیلر ايمن و كم خطر خواهد بود.
بسياري از فیلرهااز اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در پوست وجود داشته و یکی از عناصر کلیدی در تولید فیلرها می‌باشد.

اول از همه اینکه فیلرها مانند نوروتاکسین‌هایی مثل بوتاکس و دیسپورت (Dysport) نیستند. بوتاكس برای کاهش چین و چروک‌ها ماهیچه‌ها را بی‌حرکت می‌کند در حالیکه فیلرها با پر کردن چین و چروک‌ها باعث صاف شدن و هموار شدن پوست می‌شوند.

کلاژن هم یکی از فیلرهای متداول محسوب می‌شود اما امروزه برند هاي معروف فيلر مانند رستیلن (Restylane) و ژوویدرم (Juvéderm) از اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند.
اسید هیالورونیک به دلیل خاصیت ذخیره‌سازی رطوبت می‌تواند پوست را پر اب و هیدراته نگاه دارد. از اسید هیالورونیک به صورت موضعی به عنوان مرطوب کننده استفاده می‌شود، اما یک کرم یا سرم نمی‌تواند حجم از دست رفته پوست را به آن بازگرداند و این کار فقط با تزریق اسید هیالورونیک به پوست امکان‌پذیر است. هنگامی که اسید هیالورونیک به پوست تزریق می‌شود حجم از دست رفته آن را باز گردانده و تولید طبیعی اسید هیالورونیک در بدن را تحریک و به جوانسازی پوست کمک می‌کند، زیرا روند تولید آن با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد.

یک بار تزریق ژل یا فیلر می‌تواند تا چندین ماه ظاهر پوست شما را جوان‌تر و هموارتر نگاه دارد.

یکی از دلایلی که تزریق فیلرهای پوستی مانند اسید هیالورونیک همواره روبه افزایش است این است که داوطلب با انجام یک جلسه تزريق می‌تواند چین و چروک‌های صورت را كاهش يا گاها از بین برده و ظاهر مطلوب خود را کسب کند. نتایج تزریق ژل قابل جذب معمولاً بین 3 الی 6 ماه ماندگاری دارد که البته این مدت زمان به محل تزریق و نوع ژل بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است تزریق فیلر حاوی اسید هیالورونیک موجب تحریک تولید کلاژن شود، در نتیجه پوست ظاهری با نشاط‌ تر داشته و نتایج درمان هم مدت زمان بیشتری ماندگاری داشته باشد.

اگر پزشك متخصص در تزريق ژل تبحر داشته باشد،ظاهر شما بعد از تزريق جوانتر و زيباتر اما طبيعي خواهد بود.
افتادگی لب‌ها و به وجود آمدن لب‌های اردکی ناشی از نوع فیلر و نحوه تزریق آن می‌باشد. اگر فیلر ماهرانه تزریق شود همه چیز باید کاملاً طبیعی به نظر برسد.

 

 

تکنیک‌های تزریق ژل پیشرفت کرده است

برای مثال اگر یک دهه پیش می‌خواستید که خطوط میان بینی و لب خود را هموار کنید فیلر مستقیماً در همان ناحیه تزریق می‌شد تا دقیقاً همان خطوط و چین و چروک‌ها را پر کند. اما امروزه هدف فربه کردن و لیفت کردن نواحی دیگر صورت و کسب نتایجی طبیعی‌تر است. با بالا رفتن سن استخوان‌ها هم نازک‌تر می‌شوند و لایه چربی روی آن افت می‌کند و منجربه شل شدن و افتادگی پوست می‌گردد، در نتیجه چین و چروک‌هایی در ناحیه زیر گونه نیز ایجاد می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات ژل هاي عمقي در ناحیه استخوان گونه تزریق می‌شود تا حجم از دست رفته آن را باز گرداند و منجر به لیفت شدن صورت شود. در این فرآیند خطوط خنده نیز کاهش می‌یابد.
انتخاب پزشكي مجرب و ماهر برای تزریق ژل یا فیلر بسیار مهم است

برخی افراد به دلیل اینکه ممکن است نتایج تزریق ژل یا فیلر غیرطبیعی شود از انجام این کار اجتناب می‌کنند. تزریق ژل یا فیلر یک هنر است بنابراین باید متخصص هنرمندی را پیدا کنید که از کار او مطمئن هستید. امروزه داوطلبان زیادی این درمان را با اطمینان کامل از نتیجه انجام می‌دهند. هر متخصصی فلسفه، تکنیک و تجربیات متفاوتی را دارد، پس حتماً با پزشك خود در مورد نتایج قطعی درمان مشاوره کرده و انتظارات خود را بیان کنید. حتماً متخصصی را انتخاب کنید که دارای مجوز این کار بوده و تجربه لازم را برای تزریق ژل دارد. این درمان نیز مانند هر روند درمانی دیگری اگر به درستی انجام نشود، در آن احتمال بروز عوارض جانبی مانند عفونت، نكروز يا سياه شدن پوست،تغییر رنگ پوست ،به وجود آمدن توده در زیر پوست و حتي ندرتا احتمال كوري وجود دارد.

تزریق ژل
تزریق ژل

اگر پزشك متخصص در تزريق ژل تبحر داشته باشد،ظاهر شما بعد از تزريق جوانتر و زيباتر اما طبيعي خواهد بود.
افتادگی لب‌ها و به وجود آمدن لب‌های اردکی ناشی از نوع فیلر و نحوه تزریق آن می‌باشد. اگر فیلر ماهرانه تزریق شود همه چیز باید کاملاً طبیعی به نظر برسد.

 تزریق فیلر هم جهت درمان چین و چروک‌های موجود در صورت و هم جهت جلوگیری از به وجود آمدن چین و چروک‌های بیشتر انجام می‌شود.

البته که نیازی نیست با دیدن اولین چروک بر روی پوست خود به دنبال تزریق ژل باشید اما هر روزه افراد جوان‌تر تمایل بیشتری به انجام این درمان پیدا می‌کنند. بر اساس اظهارات آکادمی جراحی پلاستیک و ترمیم صورت آمریکا، انجام جراحی‌های زیبایی و تزریق ژل یا فیلر در از سال 2015 رشد چشمگیری در افراد زیر 30 سال داشته است. بسیاری از متخصصان زیبایی اذعان دارند که انجام درمان‌های زیبایی در سنین کمتر مزایایی دارد، البته این موضوع به شخص بستگی دارد اما گفته می‌شود زودتر انجام دادن این درمان‌ها بهتر است. با نگاهی به جمعیت داوطلبان انجام درمان‌های زیبایی می‌توان فهمید که روند پیری پوست در افرادی که زودتر و به صورت تدریجی این درمان‌ها را انجام داده‌اند متفاوت از افرادی است که چنین روندی را طی نکرده‌اند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اما به یاد داشته باشید که راه‌های ارزان‌تری مانند استفاده از کرم ضد آفتاب و مصرف رتینول برای جلوگیری از پیری پوست وجود دارند.

فیلرهای مختلف اثرات مختلفی دارند

در حالیکه عمده فیلرها از هیالورونیک اسید تشکیل می‌شود اما میزان مواد مختلف دیگری که در فیلر استفاده می‌شود می‌تواند منجربه نتایج متفاوتی شود. فيلر هاي عمقي یکی از موادی هستند که به میزان زیاد از آن استفاده می‌شود و در واقع یکی از پایه‌های اصلی فیلر محسوب می‌شوندکه وظیفه آن هاپر کردن استخوان گونه‌ای است که نازک شده است. این در حالیست که ژل هاي سطحي كه به میزان کمتری به عنوان فیلر استفاده می‌شوند برای بهبود و کاهش خطوط ظریف و برجسته‌سازی لب‌ها بهتر عمل می‌کنند. یک متخصص زیبایی خوب درمان ایده‌آل شما را برایتان تشریح می‌کند اما باید بدانید که کسب نتایج طبیعی‌تر در گرو استفاده از چندین نوع فیلر است. ممکن است در اثر استفاده از فیلر نامناسب نتایج دلخواه خود را به دست نیاورید اما نگران نباشید چون نتایج قابل تغییر هستند

اگر از نتیجه تزریق ژل خود ناراضی هستید جای نگرانی نیست، در اکثر موارد می‌توانید نتایج به دست آمده را تعدیل کنید. ممکن است متخصص پوست برای بهبود و تعدیل نتیجه فیلر دیگری را تزریق کند. نکته شگفت‌انگیزی که در مورد اسید هیالورونیک وجود دارد این است که آنزیمی وجود دارد که در صورت تزریق به ناحیه مورد نظر می‌تواند محصول تزریق شده قبلی که حاوی اسید هیالورونیک می‌باشد را در خود حل کند. در نتیجه اثر فیلر از بین می‌رود.

به هزینه‌ای که برای تزریق فیلر می‌پردازید توجه کنید

اگر جایی تزریق ژل یا فیلر را با قیمتی ارزان انجام می‌دهد حتماً جای شک می‌باشد. اگر هزینه‌ای که می‌پردازید نسبت به هزینه‌های معمول خیلی پایین‌تر است، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. باید دقت کنید زیرا فیلرهای تقلبی و رقیق شده در بازار زیاد شده‌اند. در صورت شک کردن حتماً جعبه فیلر را ببینید و از استاندارد بودن آن مطمئن شوید. هزینه فیلرها بسته به میزان استفاده از آن‌ها متفاوت است. مواردی وجود دارد که نیازی به تزریق فیلر نیست

گرچه که فیلرها کاملاً ایمن و بی‌خطر هستند اما ممکن است دلایلی مبنی بر تعویق انداختن تزریق فیلر وجود داشته باشد. اگر حامله هستید، بچه شیر می‌دهید یا عفونت سینوسی دارید باید تزریق فیلر را به تعویق بیاندازید چون هر گونه عفونت در صورت می‌تواند به محل تزریق فیلر سرایت کند.
نکته دیگر اینکه پیش از انجام درمان‌های دندانپزشکی از تزریق ژل خودداری نمایید. این نوع درمان‌ها نیاز به کشیده شدن و فشار صورت دارند و ممکن است این امر موجب جابجایی فیلرها شود. خوب است که در این موارد تزریق ژل را به مدت چند روز یا یک هفته به تعویق بیاندازید.

اگر از نتایج به دست آمده از تزریق ژل راضی هستید باید برای حفظ آن جلسات پیگیری را انجام دهید

فیلرهای اسید هیالورونیک معمولاً پس از شش ماه توسط بدن جذب مي شوند،بنابراین اگر می‌خواهید تا نتایج حاصله از تزریق ژل را حفظ کنید باید حداقل سالی یک یا دو بار جلسات پیگیری درمان را انجام دهید. گرچه خبر خوب این است که اگر می‌خواهید تزریق ژل را فقط 1 یا 2 بار تجربه کنید، اثرات آن به مرور زمان از بین رفته و هیچ‌گونه خطرات بلند مدتی را در پی ندارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که تزریق ژل روند پیری پوست را به طور کامل متوقف نمی‌کند، بنابراین جهت کسب و حفظ نتایج مورد نظر خود در طول زمان نیاز به تزریق فیلر بیشتری خواهید داشت

DR.JAFARI

تفاوت بين فيلر و ژل:
فيلر به معناي پركننده واژه گسترده تري است كه ژل را نيز در بر مي گيرد.يعني در واقع ژل نوعي فيلر است.
فيلر مي تواند چربي خود بدن،بافت زير پوستي يا فاسيايي يا انواع ژل ها را شامل شود.
ژل ها خود نیز انواع مختلفی دارند که به دو دسته ژل‌ های نیمه ماندگار و ژل ‌های ماندگار تقسیم می شوند.
لازم به ذکر است بدانید ژل های دائمی و ماندگار، عوارض شدیدی را به همراه دارند و در برخی از مواقع سبب عوارض جبران ناپذيري می شوند به همین دلیل امروزه از این ژل ها استفاده نمی شود. به عنوان مثال از ژل پاژ به عنوان ژل دائمي مي توان نام برد که عموما برای رفع چین و چروک سطحی به کار می رفت.

امروزه پرکننده هایی که دارای هیالورونیک اسید هستند از رایج ترین ژل های تزریقی محسوب می شوند. در مورد مدت زمان ماندگاری ژل يا فیلر لب باید بگوییم که ماندگاری این مواد به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله این عوامل می توان به سن فرد، شدت آثار پیری وی و اندازه‌ منطقه‌ مورد درمان و همچنین نوع ژل تزریقی مورد استفاده اشاره کرد.

در واقع هم از ژل و هم از فیلر می توان برای برجسته کردن نقاط تو رفته صورت استفاده کرد و این مواد برای افرادی که خواهان تغییر چهره هستند بهترین گزینه می باشد.

همان طور که در بالا نیزاشاره نمودیم تمام ژل ها نوعی فیلر هستند که از محبوب ترین فیلرهای مورد استفاده می توان به ژل هیالورونیک اسید اشاره کرد. لذا اگر می خواهید تفاوت بین تزریق ژل و فیلر لب را بدانید باید بگوییم که ژل ها دسته ای کوچک از انواع فیلرها هستند. که از این مواد برای درمان حجم بافت از دست رفته و چین و چروک صورت استفاده می شود و این روش درمانی بسیار ساده و بدون جراحی است.

البته نکته ای که قابل تذکر است زمانی این روش بدون عوارض و به سادگی انجام می شود که شما به یک پزشك متخصص ،متبحر و معتبر مراجعه کنید و این روش درمانی را توسط متخصصان حرفه ای و خبره انجام دهید. چرا که در این صورت مرغوب ترین و باکیفیت ترین ژل ها استفاده می شود. در صورت مراجعه به کلینیک های غیر معتبر که عمل های زیبایی ﺁن ها توسط افراد غیر رسمی و غیر معتبر انجام می شود سبب می شود که شما دچار عوارض دائمی مثل بسته شدن عروق، خونریزی ،اسيب برگشت ناپذير اعصاب صورت ، تجمع غير طبيعي و غير يكنواخت ژل در يك محل ،کبودی شوید و حتي در مواردي كوري شويد.

جمع بندی
امروزه افراد زیادی بنا به دلایلی از جمله كاهش وزن،افزايش سن حجم بافت لب های خود را از دست می دهند و از این رو به دنبال روش هایی برای جبران این تغییرات هستند. یکی از بهترین روش ها تزریق با استفاده از پرکننده ها است. این مواد پرکننده شامل ژل ها و فیلرها هستند که در واقع ژل ها نوعی فیلر هستند. متداول ترین فیلری که امروزه برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد ژل اسید هیالورونیک است. چرا که اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی موجود در بدن است و به افزایش حجم لب کمک زیادی می کند.
از برند هاي معتبر ژل در دنيا مي توان به
ژوويدرم Juvederm يا رستيلن Restylane نام برد.
در ايران برندهاي كره اي از جمله رووفيل Revofil يا نئوراميس Neuramis استفاده بيشتري دارند.
انواعي از برندهاي چيني بعضا غير معتبر هم وجود دارد كه توصيه به استفاده نمي شود

تزریق ژل
تزریق ژل