تزریق بوتاکس و جوانسازی از رایج ترین روش های برای جوانسازی پوست است که توسط دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین متخصص زیبایی به بهترین نحو انجام می شود.

تزریق بوتاکس و جوانسازی پوست

بوتاكس botox
بوتاکس که نام تجاري بوتولینومA مي باشد، نوعی نوروتوکسین است که از باكتري کلستریدیوم بوتولینوم بدست مي ايد.این سم عصبی با مسدود کردن سیگنالهایی که از عصب برای منقبض کردن عضلات فرستاده می شود ،باعث فلج موقتي(6تا4 ماهه) عضلات شده و در نتيجه جلوی ایجاد چروک در پوست را می گیرد.

این دارو به مرور توسط بدن ما تجزیه می شود و به این صورت اثر خود را از دست می دهد.این فرآیند تجزیه در افراد گوناگون و انواع مختلف بوتاکس متفاوت است و معمولا بین چهار تا شش ماه ماندگاری دارد.
از شايعترين محل هاي تزريق بوتاکس مي توان تزريق در ناحيه خط اخم ،بين دو ابرو،دور چشم و پيشاني را نام بود.

تزریق بوتاکس از روش های شناخته شده برای صاف کردن چین و چروک و ایجاد ظاهر جوان تر می باشد.نوعی از چروک ها که ناشی از انقباض عضلات زیر پوست هستند مثل عمده چین و چروک های ناشی از اخم که در بین ابرو ها و پیشانی ظاهر می شوند با تزریق بوتاکس که سبب کاهش انقباض این ماهیچه ها می شود از شدتشان کاسته می شود.

بوتاکس در واقع از گود شدگی بیشتر این خطوط و به جای ماندن خطوط عمیق در ناحیه پیشانی جلوگیری می کند.این راه برای کاهش ظاهر خشن افراد بسیار مورد توجه است و تاثیرات قابل توجهی بر اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی فرد می گذارد. یکی از مسائل رایج افراد ایجاد خط اخم روی پیشانی است. برای رفع خط اخم روش های مختلفی وجود دارد. تزریق بوتاکس خط اخم یکی از روش های از بین بردن خط اخم روی پیشانی است.

دو نوع چین و چروک ناشی از اخم را شاهد هستیم.در نوع اول این چروک ها ثابتند و در حالت آرامش هم دیده می شوند.به سبب تاثیر طولانی مدت اخم روی عضلات زیر پوستی این چروك ها فقط به وسیله بوتاکس قابل رفع شدن نیستند و به فیلر ها و ژل ها برای تکمیل و بهبودی ظاهر خود نیاز دارند.بوتاكس با فلج عضله چين و چروك را كاهش مي دهد اما پركننده نيست،لذا براي رفع گودي بعد از تزريق بوتاكس به تزريق ژل هم نياز است.

اما نوع دیگری از خطوط اخم هستند که در نتیجه اخم به وجود می ایند و در حالت عادی وجود ندارند،يعني گودي در حالت استراحت عضلات اخم ايجاد نشده است لذا تزریق بوتاکس با ممانعت از انجام اخم و فلج كردن عضلات اخم به طور کامل این خطوط را اصلاح می کند و نياز به تزريق ژل بعد از تزريق بوتاكس نمي باشد.

فواید تزریق بوتاکس
علاوه بر ايجاد ظاهري جوانتر و زيباتر اعتماد به نفسی که متعاقب ان در شما ایجاد خواهد شد تزریق بوتاکس فواید دیگري از جمله كاهش سردرد در بعضي افراد مي تواند داشته باشد.

بیشترین تاثیر بوتاکس بر خطوط و چروک هایی است که ثابت نشده اند و با تغییر حالت چهره مثل اخم کردن ظاهر می شوندو در حالت استراحت عضلات صورت وجود ندارند.
روند درمان تنها چند دقیقه طول می کشد و وقت کمی از شما می گیرد.
زمان ریکاوری یا بستری شدن ندارد و بالافاصله افراد می توانند به فعالیت های عادی خود بازگردند.

عوارض تزریق بوتاکس
برای دیدن عوارض بوتاکس باید تا انتهای کار صبر کرد اما نترسید.عوارض جانبی بسیار کمی برای این روش درمانی ثابت شده است که به خوبی علت محبوبیت این روش زیبایی را نشان می دهد.

 • احتمالا پس از تزریق دچار اندکی درد اطراف ناحیه تزریق خواهید شد.
 • ممکن است پس از تزریق بلافاصله احساس بی حسی و سر درد ملایم داشته باشید.
 • اطراف خطوط تزریق شده امکان دارد احساس ضعیف شدن ماهیچه ها را داشته باشید.به عنوان مثال ممكن است دچار ضعف عضلات پلكي شود كه البته اين حالت گذرا و ظرف مدت ٣تا ٢ هفته برطرف خواهد شد.
  پیشنهاد می شود قبل از تزریق با پزشک خود در رابطه با این عوارض گفتگو کنید و نحوه مراقبت پس از تزریق را نیز به خوبی جویا شوید و طبق آن عمل نمایید.

برند هاي معتبر بوتاکس در ایران چهار بوتاکس معروف را شامل می شود که شامل:

دیسپورت انگليس،نورنوکس کره جنوبی، زئومین آلمان و مسپورت ایران می باشد.

سایر برند های موجود تقلبی می باشند و معمولا بوتاکس های چینی به عنوان بوتاکس کانادا عرضه می گردند که به دلیل اشکالات در اندازه گیری زیر واحد ها ماندگاری طولانی تری دارد ولی عوارض بسیار خطرناکی هم ممکن است به وقوع بپیوندد و ارزان بودن آن ها دلیل قانع کننده ای برای استفاده نخواهد بود.

بعضی افراد فکر می کنند که پس از اتمام اثر تزریق بوتاکس عضله دچار افتادگی می شود که درست نیست.از آن جا که کششی که به علت وجود بوتاکس در ناحیه تزریق وجود داشته از بین می رود این تفکر در افراد به وجود می اید که با مقایسه تصاویر قبل از تزریق، اشتباه بودن آن مشخص می گردد.
از طرفي قرار نيست كه با تزريق بوتاكس عضله كاملا فلج و هيچ عملكردي نداشته باشد زيرا در اين صورت فرد از بروز شادي و عصبانيت خود ناتوان خواهد شد.(حالتي كه معمولا با تزريق بوتاكس هاي غير استاندارد چيني بوجود مي ايد)
حالت مطلوب ان است كه چين و چروك صورت حتي الامكان از بين روند اما عضلات كاملا فلج نشده به طوريكه فرد قادر به اخم كردن باشد.

طول جلسه تزریق و ماندگاری اثر تزریق بوتاکس
جلسه تزریق بوتاکس خط اخم به خطوط ناشی از اخم حدود ده دقیقه به طول می انجامد که برای افرادی که وقت کافی ندارند بسیار مناسب است.

ماندگاری اثر این ماده در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به سرعت تجزیه دارو در بدن فرد دارد. با تجزیه کامل این ماده اثر آن نیز از بین می رود. پس از تزریق اول شش ماه اثر بوتاکس باقی می ماند.در تزریق های بعدی نیز حداقل سه ماه تا شش ماه اثر ماده قابل مشاهده است و در دوره هاي شش تا هشت ماهه تزريق بوتاكس امكان پذير است.

اثر دارو پس از سه روز آغاز می شود و در طی پانزده روز به بیشترین میزان اثر خود می رسد.

افراد با سن های بالا معمولا به جلسات تزريق نزدیک تری نیاز دارند.هم چنین حالات چهره افراد نیز بر مدت زمان ماندگاری اثر می گذارد.مصرف دخانیات، رژیم غذایی و مراقبت های پوستی نیز در مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس خط اخم موثرند.با این حال توصیه شده است که حداقل چهار ماه بین تزریق ها فاصله وجود داشته باشد.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس
بوتاکس خواص درمانی در بعضی بیماری های مربوط به عضله نیز دارد ولی برای مصارف زیبایی سن تائید شده از ۱۸ تا ۶۵ سال می باشد. اما در کودکان برای مصارف درمانی مثل کجی گردن نیز به کار می رود و مورد تائید اتحادیه غذا و دارو آمریکا می باشد

تزریق بوتاکس صورت برای چه کسانی مناسب نیست؟
-افراد باردار یا در دوران شیردهی باید قبل از انجام این درمان با پزشک خود مشورت کنند.

 • چین و چروک های عمیق و ثابت با بوتاکس پر نمی شوند و نیاز به تزریق فیلر یا ژل همراه با تزریق بوتاکس می باشد.
 • برای افرادی که به مواد موجود در بوتاکس حساسیت دارند یا قبلا دچار عوارض جانبی شده اند این روش مناسب نیست.
 •  عفونت های پوستی در منطقه تزریق باید ابتدا به صورت کامل درمان شود.
 • اگر دچار بیماری هایی هستید که روی ماهیچه یا اعصاب شما اثر می گذارند شما کاندید مناسبی برای این روش نیستید و حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
 • افراد دارای مشکلات تنفسی نظیر آسم
 • افراد با مشکلات خونریزی نيز كانديد مناسبي براي تزريق بوتاكس نيستند.
 • اگر قصد انجام جراحی در روز های بعد از تزریق بوتاکس خط اخم را دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر اخیرا داروهای خاصی مثل ویتامین E یا دیگرمکمل ها مصرف کرده اید،قبل از تزريق بوتاكس يا حتي ژل پزشك خود را مطلع سازيد.

 


مراقبت هاي بعد از تزريق بوتاكس:

کار هایی مثل ماساژ صورت، بند انداختن یا مالش کرم در نواحی تزریق که سبب جابجايي دارو می شوند تا ٢٤ ساعت خودداری نمایید.

ایا تزریق بوتاکس روی سلامت چشم ها اثر می گذارد؟
بوتاکس برای درمان عارضه هایی مثل پرش پلک یا افتادگی پلک نیز تجویز می شود که تائید شده است و نتایج خوبی در پی دارد.البته ممکن است عوارضی مثل دوبینی، افتادگی پلک، دید مات، کاهش دید چشم،خشکی چشم یا تورم را در پی داشته باشد اما در تزریق برای بین دو ابرو و پیشانی این عوارض نادر و برای تزریق های روی پلک و نزدیک چشم است كه احتمال اين عوارض وجود دارد كه البته جاي نگراني ندارد زيرا در قريب به اتفاق اين موارد موقتي و بعد از چند هفته مرتفع مي شوند