DR.JAFARI
دکتر مهدی جعفری

دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و بهترین جراح زیبایی و بهترین متخصص زیبایی در تهران  به توضیح جراحی زیبایی سینه و بزرگ کردن سینه با پروتز سینه پرداخته اند.پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty، به‌معنای بازسازی سینه از طریق افزایش حجم آن است که ازجمله پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی است که سال‌هاست زنان زیادی در سرتاسر جهان به آن تن داده‌اند. از پروتز سینه جهت ایجاد سینه‌های بزرگ‌تر و حجیم‌تر یا جایگزینیِ حجمی از سینه که در حین شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوءتغذیه یا عواملی مثل سرطان یا حادثه از بین رفته، استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا با عمل جراحی پروتز سینه، روش‌های عمل، انواع پروتز، جنس پروتز، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل و مزایا و معایب آن آشنا شوید.


عمل جراحی پروتز سینه چیست؟
بزرگ کردن سینه به‌وسیله‌ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است که در دست دكتر مهدي جعفري پروسه‌ای 30 تا 40 دقيقه اي تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. با این‌همه به توصیه‌ی پزشکان متخصص، پیش از مهیاشدن برای انجام این عمل جراحی بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراح پلاستيك شرکت کند و مواردی همچون روش‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد مشخص شود.

عمل پروتز سینه-جراحی زیبایی-دکتر مهدی جعفری-

انتخاب پروتز معمولا با توجه به پهنای سینه، ارزیابی پوشش نسج نرم سینه و بافت سینه صورت می‌گیرد. برخی از افرادی که به‌دلیل بیماری یا موارد دیگر مجبور به عمل پروتز سینه هستند، ممکن است از این عمل حس خوبی نداشته باشند و تصور کنند که شکل طبیعی بدن‌شان را از دست می‌دهند. اما معمولا با گذشت زمان و بعد از انجام عمل احساس بهتری نسبت به این تغییرات پیدا می‌کنند.

انواع برش جراحي پروتز سينه:

در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز برش‌ها را در چهار محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می‌کند. در بين اين برش ها ،برش در ناحيه چين زير سينه اي نسبت به بقيه روش ها استاندارد تر و ارجحيت دارد.چراكه مثلا برش در اطراف هاله با قطع مجاري شيري و اعصاب حسي نوك سينه با احتمال بيشتري به حس نوك سينه و قدرت شيردهي اسيب
مي زند و احتمال جا ماندن جاي زخم يا اسكار و عفونت نيز در برش دور هاله بيشتر است.

زير عضله يا روي عضله:

پس از ايجاد برش ،پروتز روي عضله سينه اي يا زير ان گذاشته خواهد شد.
انتخاب محل پروتز توسط جراح پلاستيك صورت مي گيرد و اين مساله به انتخاب بيمار نخواهد بود.
معياري كه جراح پلاستيك بر اساس ان محل پروتز را مشخص ميكند،ضخامت بافت نرم قسمت فوقاني پستان است.به طوريكه اگر اين ضخامت بالاتر از 2 سانتي متر باشد،پروتز بايد روي عضله و چنانچه اين ضخامت كمتر از 2سانتي متر باشد پروتز بايد زير عضله تعبيه شود.

بدن پروتز را در جای واردشده نگه می‌دارد و از جابه‌جا شدن آن جلوگیری می‌کند. پزشک جراح پلاستيك ،قبل و پس از كارگذاري پروتز خونگيري كامل و شتشوي زخم با محلول انتي بيوتيكي را انجام مي دهد و محل برش را در سه لايه بسته و بخیه می‌زند.

پروتز سنه
عکس پروتز سینه

انواع پروتز سینه از لحاظ میزان برجستگی:

Low profile یا پروتز با برجستگی کم؛
High Profile یا پروتز با برجستگی زیاد؛
Ultra high profile یا پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد.

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری:
 به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند.

۱. پروتز سینه گرد (round)
پروتز سینه «گرد» برای افرادی که دوست دارند سینه‌هایشان برجسته‌تر به‌نظر برسد، مناسب هستند. از سوی دیگر کسانی که می‌خواهند پروتز سینه بافت نرم و خوش‌فرمی داشته باشد معمولا این پروتزهای گرد را انتخاب می‌کنند.

٢. پروتز سینه اشکی (آناتومیکال یا قطره‌اشکی)
پروتز «قطره‌اشکی» براي افرادي مناسب است که تمایل دارند پروتز سینه‌شان نمای طبیعی‌تری داشته باشد. علاوه‌بر این کسانی که بافت سینه‌ی آنها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند، افرادی که سینه‌های تخت و بدون شکل دارند و نیز خانم‌هایی که پوشش بافت نرم سینه‌شان خیلی کم است، دچار عدم تقارن در سینه‌ها یا نقص ظاهری سینه هستند، برای داشتن ظاهر طبیعی‌تر بهتر است از پروتز سینه قطره‌اشکی استفاده کنند.

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس و مواد تشکیل‌دهنده

1. پروتز سینه آب‌نمکی
 با آب‌نمک استریل یا سالین پر شده‌اند. پروتز سینه آب‌نمکی دارای پوسته سیلیکونی و غیرقابل نفوذ هستند، از پروتز‌های سیلیکونی سفت‌تر هستند، در صورت پاره‌شدن تخت و صاف می‌شود و مایع درون آنها طی فرایندی طبیعی جذب بدن می‌شود چون این مایع به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد، پس مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.

مزایای پروتز سینه آب‌نمکی:

 • نیاز به برش کمتر؛
 • هزینه‌ی پایین‌تر؛
 • نیاز کمتر به معاینه و مانیتورینگ.
 • در صورت پارگي خطري براي فرد ايجاد نميكند.

معایب پروتز سینه آب‌نمکی:

 • لمس غیر‌طبیعی‌تر؛
 • افزایش ریسک چین‌خوردگی بیشتر؛
 • احتمال خالی‌شدن خود‌به‌خودی؛
 • در صورت پارگي كل اب نمك جذب و حجم سينه كاهش پيدا خواهد كرد.

۲. پروتز سینه سیلیکونی: 
اين نوع از پروتز ها پوسته سيليكوني و محتوي ژل سيليكوني مي باشند.از انجا كه داخل اين پروتز ها ژل سيليكون قرار دارد در لمس قوام ژل مانند دارند و اين قوام به قوام طبيعي بافت سينه شباهت بيشتري دارد.در صورت سوراخ شدن پوسته احتمال نشت ژل كم و در صورت نشت معمولا مقادير اندكي ژل نشت خواهد كرد،لذا در صورت پارگي پروتز اغلب خود فرد متوجه نمي شود و پارگي با روش هاي تصوير برداري از جمله سونوگرافي و MRI مشخص مي شود.
پروتز سینه سیلیکونی از ترکیبات مختلف سیلیکون ساخته شده‌اند و شبیه ژل چسبنده هستند. با توجه به امنیت بیشتر این پروتزها، به‌نظر می‌رسد که انتخاب نخست خانم‌ها برای پروتز سینه، پروتزهای سیلیکونی هستند. دلیل این امر شبیه‌تر بودن آنها به بافت سینه است. علاوه بر این در صورت صدمه دیدن این پروتزها از بین نمی‌روند و ژل‌های درون پروتز به فضای اطراف یا لایه‌های دیگر پروتز وارد می‌شوند.

درصورتی‌که از پروتز سینه سیلیکونی استفاده کرده‌اید، معاینه‌ی منظم توسط پزشک امری ضروری است. حداقل سن برای استفاده از پروتزهای سینه سیلیکونی 17سال است.

جراحی زیبایی سینه-عمل پروتز سینه-بزرگ کردن سینه

 مزایای پروتز سینه سیلیکونی :

 • احتمال چین‌خوردگی کمتر؛
 • کاهش خطر خالی‌شدن خود‌به‌خودی؛
 • لمس طبیعی‌تر.

معایب پروتزهای سینه سیلیکونی:

 • هزینه بیشتر؛
 • نیاز به معاینه و مانیتورینگ بیشتر؛
 • ایجاد برش بیشتر روی پوست؛
 • در صورت پارگي معمولا علامتي نخواهد داشت.
عکس پزوتز سینه

پروتز سینه چقدر دوام می‌آورد؟
علی‌رغم مقاوم بودن پروتزهای سینه و بكار بردن اصطلاح Life long (مادام العمر) براي انها ،همیشگی نیستند و به‌مرور زمان فرسوده می‌شوند. معمولا به‌مرور زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک می‌شود و درنهایت با ايجاد پارگي هاي ريز ،ممكن است نشت ژل اتفاق بيفتد.اگرچه از نظر کلینیکی تشخیص این فرسایش مشکل است.

خانم‌های ورزشکار به‌خصوص مربی‌های ایروبیک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و … نسبت به کسانی که تمرینات و تحرک کمتری دارند، بیشتر دچار فرسودگی و پاره‌شدن پروتز سینه می‌شوند. به همین دلیل درصورتی‌که جراحی پروتز سینه انجام داده‌اید، لازم است ۱۰ تا ۱۵ سال بعد ،پروتز خود را تعويض كنيد.

 علاوه بر اين عارضه اي به نام ALCL وجود دارد كه نوعي بدخيمي سلولهاي لنفاوي پستان است و در كساني ديده شده است كه طولاني مدت پروتز داشته اند،بنابراين براي پيشگيري از اين عارضه هم لازم است هر ١٠ سال پروتز سينه تعويض شود.
البته اين عارضه بسيار نادر و تا كنون در ايران گزارش نشده و در دنيا هم چندين مورد بيشتر گزارش نشده است.

 چه کسانی می‌توانند عمل پروتز سینه را انجام دهند؟

 • افرادی که به‌خاطر بیماری‌های سخت مثل سرطان تمام یا بخشی از سینه‌ی خود را از دست داده‌اند
 • کسانی که به‌صورت مادرزادی سینه‌های نا‌متقارن با شکل غیر‌طبیعی دارند.
 •  خانم‌هایی که به‌خاطر نقص مادرزادی فقط یک سینه دارند.
 •  زنانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی یا لاغری بیش‌ازحد و سوءتغذیه سینه‌های کوچکی دارند.
 • زنانی که به‌خاطر بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی بافت سینه‌شان تحلیل رفته و کوچک شده است یا به‌خاطر کاهش وزن شدید بافت سينه خود را از دست داده اند .

هزینه عمل پروتز سینه
عمل جراحی پروتز سینه از جمله عمل‌های جراحی زیبایی است، به همین دلیل تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. از سوی دیگر، هزینه عمل پروتز سینه با توجه به عواملی چون تبحر و شهرت پزشک جراح و نوع پروتز استفاده شده متفاوت است.

  عوارض پروتز سینه
عمل جراحی پروتز سینه درصورتی‌که توسط پزشک جراح پلاستيك ماهر انجام شود، عملی ایمن با تهاجم اندک است. با این‌همه عمل پروتز سینه مثل تمام عمل‌های جراحی عوارض احتمالی خاص خودش را دارد که البته در صورت رعایت موارد مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبت‌های دقیق و اصولی بعد از عمل، می‌توانید احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید. به همین منظور بهتر است در مورد عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی پروتز سینه اطلاعات کافی داشته باشید.

برخی از عوارض احتمالی پروتز سینه عبارتند از:

 • ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی يا اسكار غير طبيعي زخم؛
 • خونریزی و تجمع خون (هماتوم)؛
 •  باز شدن قسمت از زخم؛
 • تجمع سرم يا مايع اطراف پروتز يا سروما؛
 • عفونت؛
 • تاخیر در بهبودی محل برش جراحی؛
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکن است موقت یا ندرتا دائم باشد؛
 •  ایجاد یک کپسول ضخیم در اطراف پروتز؛
 • نشت یا پارگی جدار پروتز؛
 •  چین‌خوردگی پوست روی پروتز؛
 •  جا‌به‌جایی پروتزها به جهات مختلف؛
 • عوارض بیهوشی عمومی؛
 • اسكار غير طبيعي ممكن است با پمادها يا چسب سيليكوني،تزريق كورتون،ليزر بهبود يابدو در صورتي كه با اين اقدامات بهبود نيابد معمولا يك سال بعد از عمل اوليه تحت روتوش جراحي قرار خواهد گرفت
 • هماتوم در اثر خونريزي در اطراف پروتز ايجاد مي شود كه بايد در اتاق عمل تحت جراحي تخليه يا درناژ هماتوم قرار گيرد.خوشبختانه ريسك اين عارضه كمتر از يك درصد و معمولا در 2تا 3 هفته اول بعد از عمل اتفاق مي افتد.
  براي كاهش ريسك هماتوم در 2 تا 3 هفته اول بعد از عمل،از برداشتن وزنه سنگين ،داشتن رابطه،مصرف ويتامين اي ،اسپرين و ساير داروهاي تضعيف كننده قدرت انعقادي خون پرهيز كنيد.همچنين در اين مدت با رژيم غذايي مناسب شكم شما بايد نرم كار كند كه حين اجابت مزاج با زور زدن و افزايش فشار خون،خونريزي اطراف پروتز ايجاد نشود.
 •  در صورتي كه قسمتي از زخم شما باز شود،نياز به اقدام خاصي ندارد و معمولا خود به خود بهبود مي يابد
 • تخليه تجمع سرما اطراف پروتز يا سروما با سرنگ در مطب و در موارد عود كننده با عمل جراحي مجدد قابل انجام است.
 • در موارد عفونت مقاوم كه به درمان انتي بيوتيكي پاسخ ندهد بايد در اتاق عمل پروتز را خارج و شش ماه بعد پروتز مجدد تعبيه كرد.
 • ريسك سروما و عفونت نيز مانند هماتوم كمتر از يك درصد موارد مي باشد.
 •  بعضی بیماران کاملا حس نوك سینه‌شان از بین می‌رود، برخی دیگر فقط کمی کاهش در حس سینه‌ها را تجربه می‌کنند و در مواردی حتی افزایش حس هم اتفاق افتاده است. اما قريب به اتفاق اين موارد معمولا بهبودي خود به خودي حاصل خواهد شد.احتمال اسيب دايمي حس نوك سينه نادر و كمتر از يكدرصد موارد است.
 •  كپسولار كونتراكچر يا افزايش ضخامت كپسول دور پروتز كه ريسك ان در حد 2تا3 درصد مي باشد و احتمال بروز ان طي ماها و سال هاي بعد وجود دارد.در صورت شديد بودن اين عارضه نياز به تعويض پروتز و برداشتن كپسول مي باشد.

هزينه جراحي عوارض پروتز سينه:
در صورت بروز عارضه، البته همانطور گفته شد ريسك عوارض در جراحي پروتز سينه نادر و كمتر از ١ تا ٢ درصد است،جراح پلاستيك از شما دستمزد عمل دريافت نخواهد كرد اما هزينه مركز جراحي و تعويض پروتز احتمالي به عهده خود شما خواهد بود.

 پروتز سینه و شیردهی:
پروتز سينه چه زير عضله چه روي عضله تعبيه شود در هر دو صورت زير بافت شيردهي سينه خواهد بود و مشكلي براي شيردهي ايجاد نميكند.تنها در صورتي كه جراح پلاستيك شما به جاي برش زير سينه از برش دور هاله استفاده كند ،علاوه بر اختلال حسي نوك سينه احتمال اسيب به مجاري شيردهي وجود دارد.

به همین علت جراحان پلاستیک اغلب ترجیح می‌دهند برش موردنیاز برای گذاشتن پروتز در بافت سینه را در زیر سینه ایجاد کنند تا هم آسیب کمتری به بافت سینه وارد شود و هم توانایی شیردهی به نحو مطلوب حفظ شود.

ارتباط میان پروتز سینه و سرطان
براساس مطالعات انجام‌شده هنوز ارتباطی میان گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری‌های خود‌ایمنی و سایر بیماری‌های سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود هم وجود ندارد.

با پیشرفت تکنیک‌های تصوير برداري از جمله سونو گرافي و MRI و ماموگرافي در سال‌های اخیر رادیولوژیست‌ها این امکان را پیدا کرده‌اند بافت سینه اي را که تحت جراحي پروتز قرار گرفته است به دقت بررسي و بافت سرطانی را تشخیص دهند.

آیا می‌توانیم بعد از پروتز سینه برنزه کنیم؟

مسئله اینجاست که گرفتن حمام آفتاب یا استفاده از سولاریوم به پروتز آسیببی نمی‌رساند اما لازم است به‌مدت یک سال از تابیدن مستقیم نور آفتاب یا اشعه سولاریوم به محل برش جراحی جلوگیری کنید چون باعث تیره‌تر شدن جای زخم و برش عمل می‌شود. از سوی دیگر بد نیست بدانید چون پروتز سینه دیرتر از سایر بخش‌های بدن حرارت خود را از دست می‌دهد ممکن است فرد بعد از استفاده از سولاریوم احساس کند پروتز نرم شده است؛ بنابراین توصیه می‌شود تا شش ماه بعد از عمل از سولاریوم و حمام آفتاب استفاده نشود.

قبل از انجام عمل پروتز سینه چه اقداماتی لازم است؟

اگر برای انجام پروتز سینه تصمیم قطعی‌تان را گرفته‌اید و داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما پیش از انجام عمل پروتز سینه پزشک خود را از این امر آگاه کنید تا در روند جراحی و پس از آن اختلالی وارد نشود. گاهی لازم است بیمار مصرف برخی داروها را قطع کند یا در دستور مصرف‌شان تغییر ایجاد کند. علاوه‌بر این مصرف آسپرین، فراورده‌های آسپرین، داروهای ضد‌التهاب ،ويتامين اي و مکمل‌های گیاهی باید ۱۰ روز پیش از عمل پروتز سینه متوقف شود. انجام آزمایش‌های معین و ماموگرافی براي افراد بالاي 35 سال به دستور پزشکپیش از انجام عمل پروتز سینه امری ضروری است. اگر سیگاری هستید از دو هفته پیش از انجام عمل، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه (دو هفته‌ی نخست) :

 • برای استراحت کردن یا خوابیدن روی شکم و پهلو نخوابید. به پشت خوابیدن سبب می‌شود تا در طول دوره‌ی نقاهت، پروتز (ایمپلنت) در بهترین موقعیت قرار بگیرد. به هیچ‌وجه روی شکم نخوابید. يك تا دو هفته بعد از عمل می‌توانید به پهلو بخوابید.
 • پزشک برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک و برای کاهش درد داروهای مسکن تجویز می‌کند. برای پیشگیری از عفونت احتمالی حتما آنتی‌بیوتیک‌ها را سر‌ساعت معین مصرف کنید و اگر احساس درد کردید از مسکن استفاده کنید.
 • در عمل پروتز سینه، برش‌های ایجادشده را با بخیه یا با چسب مخصوص جراحی می‌بندند. بخیه‌ها مي تواند جذبی باشد يا نياز به كشيدن داشته باشد كه معمولا بعد از ۱۰ تا ۱٢روز بعد از عمل انجام می‌شود
 • بخيه هاي جذبي نيازي به كشيدن ندارد اما به علت نياز به واكنش التهابي بدن براي جذب انها ممكن است جاي زخم بيشتري نسبت به بخيه هاي غير قابل جذب ايجاد كنند.
  بعد از آن می‌توان از ماساژ دادن روزانه زخم یا ورقه سیلیکونی و يا پماد سيليكوني جهت از بین بردن جای بخیه استفاده کرد.
 • در دو هفته اول بعد از عمل پروتز سینه فعالیت سنگين نکنید. فعالیت‌هایی مثل شانه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانع است. توجه داشته باشید که نداشتن تحرک و فعالیت، بدن‌تان را خشک و سفت می‌کند و ممكن است درد شما را بيستر كند.
 •  
 • پزشک جراح معمولا بعد از عمل برای شما «سوتین طبی» تجویز می‌کند. سوتین طبی همانند پانسمان عمل می‌کند به‌طوری‌که سینه‌ها و پروتز‌ها را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد. در طول ٨
 • تا ۱۲ هفته به‌صورت تمام وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود را ببندید.
 • بعد از عمل پروتز سینه، سینه‌هایتان ممکن است سفت شود یا ممکن است روی پوست‌تان کبودی ایجاد شود که امری طبیعی است و بخشی از پروسه‌ی درمان و بهبودی است
پروتز سنه
عکس پزوتز سینه

مراقبت‌های لازم سه تا دوازده هفته بعد از عمل پروتز سینه:

 • تثبيت پروتز در سر جای خود یک فرایند تدریجی است و معمولا ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل انجام می‌شود.
 • تا سه هفته بعد از عمل از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • اگر رانندگی می‌کنید بعد از دو روز از عمل اجازه‌ی رانندگی دارید.
 • از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن وسایل سنگین و حرکات ورزشی سینه و ورزش‌های سنگين به مدت ٢ تا ٣ هفته دوری کنید.
 • بعد از دو تا سه روز از عمل می‌توانید پیاده‌روی کنید، اما دويدن و انجام فعاليت هاي ورزشي را به ٣ تا ٤ هفته بعد از عمل موكول كنيد.
 • به بدن خود توجه کنید و اگر حرکتی برایتان دردناک است انجامش ندهید.
 • انجام فعاليت هاي سنگين ورزشي بعد از دو ماه از عمل مجاز است.
 • بعد از گذشت چندین هفته از عمل باز هم گرفتگی در عضله‌ی سینه (پکتورالیس) یا درد در سینه طبیعی است و نشان‌دهنده‌ی آن است که اعصاب عضله در حال ترمیم هستند.
 • دو تا سه روز بعد از جراحی به‌آهستگی سینه‌ی خود را ماساژ دهید. انجام حرکات دایره‌ای با فشار ملایم با استفاده از لوسیون می‌تواند در کاهش ورم مؤثر باشد.
 • ماساژ سينه بر طبق اموزشي كه جراح پلاستيك معالج به شما مي دهد نه تنها در كاهش ورم و درد بلكه در كاهش ريسك عارضه كپسولار كونتراكچر در دراز مدت نيز موثر است.
 • ماساژ هاي سينه به منظور كاهش ريسك افزايش ضخامت كپسول دور پروتز بايد به مدت سه ماه ادامه يابد.
 • اگر نشانه‌ی عفونت مثل تب یا قرمزی در محل برش را مشاهده کردید، به جراح پلاستيك معالج‌تان مراجعه کنید.
 •  
 • در چه صورت بعد از عمل پروتز سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

 • بعد از عمل جراحی پروتز سینه، دكتر مهدي جعفري به صورت دوره اي به شرح زير شما را ويزيت خواهد كرد:
 • ويزيت اول:دو روز بعد از عمل
 • ويزيت دوم :١٢ روز بعد از ويزيت اول
 • ويزيت سوم:٣ تا ٤ هفته بعد از ويزيت دوم
 • ويزيت چهارم:يك ماه بعد از ويريت سوم
 • ويزيت پنجم:سه ماه بعد از ويزيت چهارم
 • و بعد از ان هر سال به صورت مادام العمر

در اين فواصل معین توسط تيم دكتر جعفري برای شما وقت ویزیت تعیین می شود.
با این‌همه اگر در این فاصله با موارد زیر مواجه شدید حتما به جراح پلاستيك معالجتان مراجعه کنید:

 • افزایش تورم و کبودی محل جراحی؛
 • افزایش قرمزی در محل برش جراحی؛
 • خروج ترشح بدبو یا زردرنگ از محل زخم یا خونریزی از محل زخم که با فشار پانسمان بند نمی‌آید.
 • داشتن احساس بی‌حالی و ضعف شدید؛
 • داشتن درد شدیدی که با مسکن‌های تجویزشده کاهش پیدا نکند؛
 • آلرژی نسبت به داروهای مصرفی یا عدم تحمل داروها؛
 • بروز تب و درجه حرارت دهانی بالای ۳۸ درجه؛
 • احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان قلب غیر‌طبیعی.

پروتز سينه و ALCL:

عارضه اي به نام ALCL وجود دارد كه نوعي نئوپلاسم سلولهاي لنفاوي پستان مي باشد و اكثرا خودش را به صورت تجمع مايع دور پروتز به صورت ديررس نشان مي دهد.
بروز اين عارضه بسيار نادر به طوريكه در ايران هنوز گزارشي از ان نداشته ايم.
اما در دنيا چندين مورد گزارش شده است و اين در افرادي ديده شده است كه طولاني مدت پروتز داشته اند.
توصيه انجمن جراحان پلاستيك امريكا در سال ٢٠٢٠ ،براي كاهش احتمال ابتلا به اين عارضه تعويض پروتز هر ١٠ سال يكبار مي باشد.


دکتر جعفری بهترین جراح زیبایی و فوق تخصص جراحی پلاستیک و بهترین متخصص زیبایی در تهران با ارائه خدمات ارزنده و تخصصی جراحی بینی ، جراحی باسن ، جراحی لیپوماتیک ، بزرگ کردن سینه ، لیفت سینه یا ماستوپکسی ، ماموپلاستی یا کوچک کردن پستان در خدمت شما عزیزان است

 

جهت مشاهده نمونه پروتز سینه و لیفت سینه انجام شده توسط بهترین جراح زیبایی و بهترین متخصص زیبایی در تهران دکتر جعفری به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید